×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

پیشخوان خبر

false
true
true
کمک‌مان کنید که نفس بریده‌ایم…

قلعه گنج نیوز: وقتی که متولی هنر تصمیم می‌گیرد به هر قیمتی که شده نظرات و استعداد هنرمندان شهر الگوی اقتصاد مقاومتی را نادیده بگیرد، کاری از دست هنرمندان برنمی‌آید.
چندین سال است که تصمیم‌گیری بر سر مدیریت اداره شهرستان قلعه گنج برای مسئولان کار بسیار سختی است.
اما جا دارد یک‌بار دیگر اهمیت و جایگاه فرهنگ و هنر را بر سرنوشت یک جامعه به افرادی گوشزد کنم که تصور می‌کنند با سبک جلوه دادن این مهم می‌توانند به پیشرفت‌ اقتصادی و عمران و آبادانی در منطقه برسند
معتقدم هرقدر یک جامعه از نظر فرهنگی رشد کند، آن جامعه کمتر دچار تنش و گرفتاری خواهد بود.

وقتی آقای استاندار کرمان جلسه‌ توانمند‌سازی شهرستان قلعه گنج را در سالن فرمانداری این شهرستان گرفته بود، بنده مصاحبه‌ای با استاندار وقت آقای رزم حسینی داشتم. ایشان به طور صریح اعلام کردند که توانمند‌سازی و بالا بردن رشد و شکوفایی یک جامعه در گرو فرهنگ و هنر است و کار اقتصادی در این منطقه همراه با کارهای فرهنگی و توجه به این بعد از زندگی مردم است.

رزم حسینی اعتقاد داشت کار در منطقه باید هم از نظر اقتصادی و هم از نظر فرهنگی به پیش برده شود.
اما نمی‌دانم چه شد که با شروع کار اقتصادی در این شهرستان، کار اقتصادی مثل اسبی عنان گسیخته  شروع به کار کرد اما کار فرهنگی لاکپشت وار به حرکت درآمد تا جایی‌که ابتدا اداره فرهنگ و ارشاد را بدون مدیر رها کردند و هنرمندان این خطه به باد فراموشی سپرده شدند.
نمی‌دانم چرا اداره کل فرهنگ و ارشاد جنوب، ماهنرمندان قلعه گنج را هنوز به رسمیت نشناخته است. در صورتی که ما هنرمندان بزرگی در عرصه فرهنگ و هنر داریم که همه آنها را می‌شناسند؛ چه در عرصه شعر و موسیقی چه در عرصه تالیف کتاب و تئاتر و هنرهای تجسمی و … این هنرمندان نه تنها در استان بلکه در کشور شُهره هستند و با ارائه هنر خودشان خدمات زیادی را به جامعه ارائه کرده‌اند.
از بی‌مهری نسبت به هنر و هنرمندان همین بس که نه تنها سال‌هاست یک مدیر و متولی نداریم بلکه هنوز اینجا مکانی مناسب که هنرمندان بتوانند هنرشان را بروز دهند، ساخته نشده است.
اینجا قرار است شهر الگوی اقتصاد مقاومتی شود اما چه الگویی که هنرمندانش در خانه‌های شخصی به زحمت دارند کار می‌کنند و به هنرشان هیچ بهایی که داده نمی‌شود، تا وانمود کنند که این شهرستان هنرمند ندارد و برای همیشه نام هنرمندان این خطه را از صفحه روزگار محو کنند.
ما هنرمندان قلعه‌گنج از این دهن کجی اداره کل ارشاد اسلامی به شدت عصبانی و معترض هستیم و از کسانی‌که صدای ما رو می‌شنوند استدعا داریم به دادمان برسند…

محمدحیدری طنز پرداز جنوب کرمان و خبرنگار صداوسیما ساکن قلعه‌گنج

 

 

در ادامه یادداشت اسحاق رمشکی را با همین موضوع بخوانید.

 

 

به آینده هنر  قلعه‌گنج خوش‌بین نیستم

در حقیقت یکی از شاخصه‌های جوامع خواهان توسعه و ترقی برخورد مسئولانه، مسئولان و مردم با مسائل فرهنگی، هنری، اجتماعی و مشارکت اجتماعی این دو در عمران و آبادانی است.

جمعیت هنرمند و نخبگان فرهنگی از اصلی‌ترین مهره‌های خط‌دهی و برنامه‌ریزان اصلی پایه‌های فرهنگی هر جامعه‌ای هستند چیزیی که متاسفانه تا  امروز از طرف مسئولان شهرستان قلعه‌گنج نادیده گرفته شده است. ظرفیت فرهنگی هنری هنرمندان برای توسعه و تعالی جامعه در نبود یک ادارۀ فعال فرهنگ و ارشاد و نداشتن مدیریت متخصص و کار بلد و آشنا در حوزه‌ها و انجمن‌های ادبی و از جنس هنر و هنرمندان در طی این سال‌ها معطل مانده وانتصاباتی که هم صورت می‌گیرد متاسفانه بدون در نظر گرفتن رأی و نظر جمعیت هنرمند شهرستان هست. این نهاد مهم و تاثیرگذار فرهنگی، صحنه سهم‌خواهی سیاسی و حزبی شده است. با این اوضاع و احوال آینده روشنی هم برای هنرمندان و هم جامعه فرهنگی هنری قلعه گنج در نبود یک گفتمان فرهنگی هنری و نادیده گرفتن جمعیت هنرمندان با تصمیم گیریی‌ها این‌چنینی متصور نیستم.

اسحاق رمشکی، شاعر قلعه‌گنج

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true