×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

پیشخوان خبر

false
true
true
گلایه داریم و دست‌مان به هیچ‌جا بند نیست…

 قلعه گنج نیوز: ادارۀ فرهنگ و ارشاد برای ما شهرستانی‌ها که خانۀ هنرمندان نداریم، در حکم خانۀ هنرمندان است. خانۀ دوم‌مان، یا شاید برای بعضی‌هاهامان خانه نخست و اصلی باشد.

ما هنرمندان بی‌خانمان و بی‌سرپرست قلعه‌گنج گلایه داریم، شکایت داریم، درد داریم. دردمان را با که بگوییم؟ با چه زبانی بگویم، اصلا شما بگوید دردمان را در کدام محکمه فریاد کنیم؟ نه گوش نمایندۀ مجلس بدهکار است و نه مدیر کل و فرماندار. هیچ‌کس ما را درک نمی‌کند. هیچ‌کس و هبچ‌کس گوشی شنوا برای شنیدن درددل هنرمندان ندارد.

بارها و بارها در دوره‌های مدیریتی افراد مختلفی که بر صندلی ریاست اداره ارشاد قلعه گنج تکیه زده‌اند (به جز دورۀ جناب آفاق حسینی) به هنرمندان مختلف توهین شده، هنر آنها دست کم گرفته شده، مورد بی مهری قرار گرفته‌اند یا به دلایل مختلف از جمله کم کاری، بی‌توجهی و نداشتن درک درست از هنر و روحیات هنری، هنرمندان قلعه‌گنج را به حاشیه برده‌اند و به نوعی ذوق و هنر افراد را تحت شعاع قرار داده و گاهی حتی نابود کرده است.

این ناکارآمدی‌ها علاوه بر فراموشی سپردن برگزاری مراسم‌های فرهنگی و هنری که به منزله دمیدن روح در کالبد شهرستان است، موجبات خسارتی جبران ناپذیرتر برای فرهنگ و هنر این شهرستان شده است. ناکارآمدی متولیان ادارۀ ارشاد موجب شده است که نوعی بیزاری و سرخوردگی نسبت به هنر و مسائل هنری در بین جوانان و نو جوانان این شهرستان به‌وجود آید. به‌طوری که شاهد بوده‌ایم در چندین سال گذشته، هیچ هنرمند جدیدی در هیچ‌یک از عرصه‌های هنری در قلعه گنج، پا به عرصه وجود نگذاشته است؛ چرا که شکوفا شدن ذوق و استعداد هنری نیاز به ملزوماتی از جمله برگزاری جشنواره‌ها و انجمن‌های هنری دارد که متاسفانه در قلعه‌گنج خبری از آن‌ها نیست.

اداره ارشاد قلعه‌گنج (به استثنای دوره ی جناب آفاق حسینی) در این سال‌ها به بدترین شکل ممکن عمل کرده و کارنامه‌ای به شدت سیاه از خود به جای گذاشته است اگر غیر از این است، ادارۀ فرهنگ و ارشاد شهرستان قلعه‌گنج، عملکرد درخشان خود در سه سال گذشته را به مردم گزارش دهد. ادارۀ ارشادی که در یک ساختمان استیجاری استقرار دارد و ساختمان آن نزدیک به ده سال است هنوز به بهره‌برداری نرسیده، چگونه می‌تواند خانه‌ای برای بیش از ۵۰۰ هنرمند شهرستان باشد؟
راهکار هنرمندان دلسوز قلعه‌گنج برای رهایی از این بن‌بست سیاه، انتخاب یک فرد هنرمند به عنوان رئیس اداره ارشاد قلعه گنج بود که متاسفانه به دلایل سیاسی و تنگ‌نظری‌هانادیده گرفته شد و رنجش و نگرانی ۹۰ درصد هنرمندان را شکل داد.

حال اگر به گمان شما ادارۀ ارشاد بدون هنرمند، بهتر  عمل می‌کند، پس راه را درست رفته‌اید. یک فرد بی‌هنر را به عنوان رئیس اداره ارشاد قلعه گنج انتخاب کنید و هنرمندان را بیش از پیش به باد فحش و تهمت و ناسزا بگیرید و تلاش کنید بیش از پیش هنرمندان را منزوی و از عرصۀ هنری به در کنید که موفق خواهید شد انشاءالله.

 

مهدی میرزایی تمگرانی

مستنساز، شاعر، عکاس، کارگردان

 

برای خواندن یادداشت هنرمندان دیگر  با همین موضوع اینجا کلیک کنید.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true