×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

پیشخوان خبر

false
true
true
مهاجرت به شهر تمام شد، می‌مانیم…

قلعه گنج نیوز: وارد روستای «کشیت» که می‌شوی انگار به استان دیگری سفر کرده‌ای. از گرمای شدید قلعه‌گنج خبری نیست. آفتاب با شدت کمتری می‌تابد و نسیمی خنک به پیشوازت می‌آید. انگار که بگوید به روستای ما خوش‌آمدی.

اما هوای خنک و تفاوت کشیت ما را به این روستا نکشاند. آنچه باعث شد، یکی از روزهای گرم تابستان به این روستای خوش آب‌وهوای برویم، طرح خلاقانه‌ای بود که بنیاد مستضعفان و بنیاد علوی در کشیت پایه‌گذاری کرده‌‌اند. طرح «بومی‌گردی» و تبدیل کشیت به منطقه گردشگری در قلعه‌گنج. برای آگاهی از این طرح‌ها به کشیت رفتیم و پای صحبت‌های «شهلا حیدرنیا»، عضور شورای اسلامی روستای کشیت نشستیم. این شما و این روستایی که در ۱۵ کیلومتری قلعه‌گنج قرار دارد و جان می‌دهد برای جذب توریست و اشتغال‌زایی و هزار و یک کلیدواژه امیدوارانه برای مردم روستا…

 

 

 

کشیتِ مدرن دوست‌داشتنی ما

«کشیت در جنوب قلعه‌گنج و ۱۵ کیلومتری این شهرستان قرار دارد.» شهلاحیدرنیا عضو شورای اسلامی روستای کشیت با گفتن این جمله از جاذبه‌های روستا روایت می‌کند: «کشیت به دلیل وجود چشمه و قنات‌ها و کوهستانی بودنش یکی از خوش‌آب‌وهواترین روستاهای قلعه‌گنج است. برای همین روستای ما به عنوان منطقه نمونه گردشگری در قلعه‌گنج انتخاب شده. در این سال‌ها که بنیاد مستضعفان و بنیاد علوی، پتانسیل کشیت را برای جذب توریست کشف کرده‌اند، گردشگران بسیاری به قلعه‌گنج آمده‌اند. حالا هم که کاری کرده‌اند کارستان.» با گفتن این جمله به سنگفرش‌های زمین اشاره می‌کند و می‌گوید: «همین‌طور که می‌بیند زیرساخت‌ها، برای جذب دوباره توریست‌ها فراهم شده است. بنیاد با هزینه خودش، هزار متر از ورودی روستا را سنگفرش کرده است. در آینده‌ای نزدیک هزار متر دیگر هم سنگفرش می‌شود و این یعنی توریست‌ها وقت گشت‌و‌گذار در کشیت روی سنگ‌فرش قدم برمی‌دارند. درست به سبک گردشگری‌ کشورهای مدرن.»

 

۵۰۰ سال زندگی در کشیت

نوید رسیدن روزهای خوب قلعه‌گنج را می‌دهد و معتقد است همه باید کشیت را بشناسند. حیدرنیا می‌گوید: «کشیت ۵۰۰ سال قدمت دارد. ۷۲۳ نفر یعنی ۷۰ خانواده در این روستا زندگی می‌کنند. زنان روستا از قدیم دلبسته هنر بودند. هنری را پیدا نمی‌کنید که زنان کشیت آن را بلد نباشند. از حصیربافی گرفته تا ترمه‌دوزی و سوزن دوزی و دوختن شلوارهای بندری و … مردان کشیت هم تا قبل از این شغل فصلی داشتند. اما با آمدن بنیاد چشم به راه رسیدن توریست‌ها هستند. البته در طرح سنگفرش کردن روستا، بسیاری از مردان با پیمانکار قرارداد بستند و شروع به کار کردند. به عبارت دیگر پیمانکار برای انجام دادن کارهای روستا از مردم بومی استفاده کرد تا در کنار ساختن روزهای آینده مردم، برای حال حاضرشان هم اشتغال‌زایی کرده باشد امید به زندگی‌ مردم روستا بالا رفته. قبلا امید زیادی نداشتند اما برای آینده‌شان برنامه‌ریزی می‌کنند و این موضوع یعنی بنیاد به هدفش رسیده است…»

 

 

کشیت هم جهانی می‌شود یک روز

ذوق و شوق مردم بالا رفته. این را عضو شورای شهر کشیت می‌گوید. او معتقد است وقتی مردم روستا ذوق و شوق زندگی داشته باشند، روستا زیباتر و دیدنی‌تر می‌شود. شهلا حیدرنیا می‌گوید: «مردم باذوق روستا، کپرهای سنتی ساخته‌اند تا به توریست‌ها اجاره دهند. صندلی‌های سنتی و حصیری، سطل زباله‌هایی که با صنایع‌دستی تزیین شده و کلی هنرهای دیگر را در مسیر سنگفرش به نمایش گذاشته‌اند تا توریست بیشتری جذب کنند. تصور کنید یک توریست به کشیت بیاد و عکسی را این روستای زیبا در صفحه اینستاگرام یا دیگر صفحات مجازی خودش منتشر کند، آن‌وقت است که همه می‌پرسند اینجا کجاست و گردشگران روز به روز بیشتر و بیشتر می‌شوند. از بنیاد مستضعفان ممنویم که ظرفیت روستا را برای جذب توریست کشف کرد و پای گردشگران را به روستای ما باز کرد. از روزی که بنیاد آمد، مردم روستا مهاجرت به شهرهای دیگر را فراموش کردند.»

 

روزهای خوبی که به زودی از راه می‌رسند…

«قبلا هم گردشگر داشتیم اما گردشگرها ایرانی بودند یا از روستاهای همجوار می‌امدند تا از چشمه آب گرم و جنبه درمانی‌اش استفاده کنند.» با گفتن این جمله به زیارت یعنی همان زیارتگاه معروف کشیت اشاره می‌کند و می‌گوید: «اینجا قبلا به واسطه زیارتگاه قدیمی‌اش گردشگر محلی داشت. اما حالا تعداد توریست‌ها و گردشگرها بیشتر شده. خیلی هم بیشتر شده. برای همین از بنیادمستضعفان و بنیاد علوی درخواست می‌کنم باکارشناسی‌هایی که همیشه انجام می‌دهند، تسهیلانی برای مردم این منطقه در نظر بگیرند تا از  جذب توریست‌ها درآمد داشته باشند. تسهیلاتی مانند وام خوداشتغالی. مردم روستا با وام گرفتن می‌توانند خلاقیت بسیاری در جذب توریست  از خود نشان دهند و تردید ندارم اگر بنیاد مانند همیشه پشت مردم روستای ما بایستد، تا چند سال آینده، کشیت یکی از قطب‌های گردشگری جنوب ایران خواهد شد. آب و هوای اینجا قابلیت زیادی برای جذب توریست دارد و این سنگفرش‌های زیبا و چشمه‌های پرآب هم مزید بر علت شده‌اند. امیدوارم روزهای خوب‌تر کشیت با یک چشم بر هم زدن از راه برسد و تردید ندارم که این روزها از راه خواهد رسید به همین زودی‌ها.»

 

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true