×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

پیشخوان خبر

false
true
true
هدیه  قلعه‌گنج به محرومان ۳۱ شهرستان

 قلعه گنج نیوزبه نقل از فارس: شهرستان قلعه گنج استان کرمان که تا همین چند سال پیش در محرومیت مطلق به سر می برد، اکنون و در پی ورود مؤثر یکی از نهادهای غیر دولتی کشور، در حال چشیدن طعم شیرین توسعه است.

از سال ۱۳۹۳ که بنیاد علوی تصمیم گرفت طرح آبادانی و پیشرفت شهرستان قلعه گنج استان کرمان را در قالب الگوهای «اقتصاد مقاومتی» اجرایی کند تا کنون، در این شهرستان محروم مجموعه تحولاتی رخ داده است که سابق بر این کمتر کسی انتظار تحقق آنها را داشت؛ تغییراتی شگرف که حالا می تواند به عنوان الگویی برای پیشرفت و توسعه دیگر مناطق کشور مورد استفاده قرار بگیرد.

پیش از ورود بنیاد علوی به شهرستان قلعه‌گنج، این منطقه از کشور با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می کرد که از جمله مهم‌ترین آنها می توان به عدم تناسب الگوی کشت منطقه با توانمندی های آبی، نبود کارخانه و صنایع قابل ذکر در منطقه، عدم وجود بازار فروش محصولات کشاورزی، نقدینگی اندک مردم شهرستان، نبود اقامتگاه مناسب برای گردشگران و عدم بهره برداری مناسب از سرمایه های طبیعی منطقه اشاره کرد.

بنیاد علوی بر خلاف برخی دستگاه‌های دولتی و غیر دولتی که در راستای حمایت از مناطق محروم با عدم توجه به ظرفی‌ها و نیز آینده نگری به مسئله ورود می‌کنند، ابتدا اقدام به انجام مطالعات علمی دقیق و شناسایی توانمندی‌ها کرد و پس از آن با سرمایه گذاری قابل توجه در پی عملیاتی کردن اهداف از پیش تعیین برآمد.

رویه ای که به آن اشاره شد در حوزه‌های مختلف با طرح و پروژه‌های کلان در دستور کار مدیران اجرایی قرار گرفت و در قالبی تعاملی با سایر نهادهای اجرایی شهرستان به مرحله اجرا درآمد.

با توجه به محدودیت‌های آبی، تغییر الگوی کشت و ارائه خدمات ویژه به کشاورزان برای گرویدن آنها به کشت محصولات کم آب بر، یکی از نخستین اقداماتی بود که در دستور کار قرار گرفت که از جمله این محصولات، کنجد است. محصولی که سابقه کشت زیادی در منطقه داشت و حالا با اقداماتی از جمله اجرای طرح خرید تضمینی این محصول از کشاورزان و احداث کارخانه روغن کشی از کنجد در منطقه، موجب روی آوردن کشاورزان قلعه‌گنج و حتی شهرهای اطراف به کشت این محصول شده است.

علاوه بر این، نظر به وجود هزاران رأس بز در شهرستان که عمدتاً به دلیل ضعف نژادی علی رغم وارد کردن خسارت سنگین به چراگاه های منطقه، آورده قابل ذکری برای دامداران نداشتند، اکنون مرکز پرورش بز مورسیا -که یکی از نژادهای اصلاح شده و همراه با بازدهی اقتصادی فراوان است،- در این شهرستان احداث شده و در حال توسعه است.

رویه‌ای که از آن سخن به میان آمد، در بخش های دیگر نیز به شکلی کاملاً حساب شده در حال پیگیری است تا جایی که برای کامل کردن چرخه تولید در این خطه، احداث برخی کارخانه‌های فرآوری محصولات کشاورزی در دستور کار بنیاد قرار گرفت و اجرایی شد. مثل کارخانه فرآوری و بسته بندی خرما یا کارخانه تولید رب گوجه یا کارخانه روغن کشی از کنجد که بالاتر به آن اشاره شد.

اکنون و علی رغم نقص‌هایی که در این فرایند وجود داشته و کسی نیز منکر آن نیست، مجموعه اقداماتی که صورت گرفته منجر به تحولاتی در شهرستان قلعه گنج شده که این شهرستان را به یک الگوی موفق در اجرای پروژه های اقتصاد مقاومتی تبدیل کرده است. الگویی که به رغم همه محدودیت‌های طبیعی و جغرافیایی قلعه‌گنج رقم خورده و از این رو قابل اتکا و کارآمد به نظر می‌رسد.

حقیقتی غیرقابل انکار که موجب شده قلعه‌گنج الگویی بی مثال پیش روی دولتمردان برای توسعه دیگر مناطق محروم کشورمان باشد تا جایی که در طرحی کلان و ویژه، انتخاب محروم ترین شهرستان‌ها در ۳۱ استان کشورمان در دستور کار دولت قرار گرفته و قرار است با تکیه بر الگوی رقم خورده، رفع محرومیت از این ۳۱ شهرستان و رساندن آنها به آبادانی و توسعه پایدار، پی گرفته شود.

رویدادی که می‌توان آن را موفق ترین بخش اقدامات و خدمات صورت گرفته توسط بنیاد علوی در قلعه گنج خواند. اتفاقی که نتیجه همراهی بی مثال اهالی قلعه گنج با طرح ها و برنامه های بنیادعلوی در این دیار است و آثار مثبت آن نه در قلعه گنج، که قرار است در ۳۱ شهرستان محروم دیگر کشورمان متجلی شود. هدیه ای از محروم ترین مردم سابق ایران به دیگر محرومان کشورمان.

 

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true