×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

پیشخوان خبر

false
true
true
کاشت، داشت و برداشت به روش نوین

کشاورزی شغل اول مردمان قلعه‌گنج است. شغلی که آباء واجداد مردمان این دیار از آن روزی کسب می‌کردند تا غم نان نداشته باشند و تنور دل خانواده گرم باشد… اما روزگار بر یک قرار نماند… در قلعه‌گنج روزهایی رسید که  آسمان نبارید، زمین گرم‌تر شد. محصولات کمتر شدند و زمین‌های کشاورزی رفته رفته به خشک‌سالی و زرد شدن گره خوردند. تکلیف کشاوران چه بود؟ از چه راهی باید زمین‌شان را احیا می‌کردند؟ خیلی‌ها فروختند و به شهر رفتند. خیلی‌ها هر روز صبح زمین‌شان را می‌دیدند، غم دنیا می‌نشست توی دلشان که چرا خشک شدی و … خیلی‌ها هم به شغل‌های دیگر رو آوردند. تعداد اندکی هم با همان روش سنتی، سراغ تاسیس گلخانه رفتند یا زمین‌های خشک‌شان را احیا کردند. بنیاد علوی برای زنده کردن و افزایش محصولات کشاورزان فکری بکر کرده؛ کلاس‌های فنی‌وحرفه‌ای برای مردان برگزار کرده تا کشت، داشت و برداشتِ روش‌های نوین کشاورزی را به  آن‌ها آموزش می‌دهد. خبرنگار قلعه گنج نیوز گزارشی از این کلاس تهیه کرده که در ادامه ان را می‌خوانید…

 

کلاسی برای به روز شدن

مربی از نحوه آبیاری قطره‌ای حرف می‌زند و کشاورزان با دقت به حرف‌هایش گوش می‌کند. یکی از آن‌ها سوالی می‌پرسد و مربی با صبر و حوصله جوابش را می‌دهد.

پس از تمام شدن آموزش‌ها سراغ کشاورزان می‌رویم همه راضی هستند از برگزاری این کلاس و معتقدند با آموزش‌های جدید اوضاع بهتر می‌شود. یکی از کشاورزان می‌گوید: «از بنیاد علوی تشکر می‌کنیم. قبل از این اموزش‌ها شیوه کشت ما قدیمی بود. گلخانه‌ها و روش آبیاری آن‌ها هم به روش سنتی انجام می‌شد. این روزها اما مطابق تکنیک‌های روز کار می‌کنیم. آبیاری قطره‌ای، استخری و در یک کلام به روش مهندسی شده کارمان را انجام می‌دهیم.»

 

 

 

خداخافظی با روش‌های سنتی 

مربی کلاس پس از تمام شدن کلاس هم تنها نیست. چند نفری دور و اطرافش جمع شده‌اند و سوال می‌پرسند. سراغ مربی می‌رویم و از هدف و موضوع برگزاری کلاس‌ها می‌پرسیم. او می‌گوید: «کلاس‌ها با محوریت مدیریت گلخانه، ظرف مدت دو روز، هر روز ۴ ساعت برگزار شد. ‌با توجه  به مشکلاتی که کشاورزها درباره آماده‌سازی، کاشت، داشت، برداشت و فروش محصولات داشتند نکات فنی و علمی به آن‌ها گوشزد شد تا آموزش‌ها را در کشت گلخانه‌ای خود اعمال کنند. وقتی محصولات به فصل برداشت رسید، بدون تردید تاثیر این کلاس‌ها مشخص خواهد شد.»

 

 

 

مشکل نقدینگی هم برطرف شد

«تکیه کشاورزان قلعه‌گنج بر کشت سنتی بود.» مربی با گفتن این جمله به رفع ایرادها اشاره می‌کند و می‌گوید: «یکی از مشکلات کشاورزان نقدینگی بود که با همکاری بنیاد علوی و  بانک سینا تداوم داشت. مشکل دوم هم همین استفاده از روش‌های سنتی بود که باز هم با برگزاری کلاس‌ها به همت بنیاد علوی، کشاوران به سمت و سوی استفاده از تکنیک‌های روز کشاورزی سوق داده شدند. امیدوارم آموزش‌ها ادامه داشته باشد و بتوانیم بسیاری از آموزش‌های تخصصی این حوزه را ملکه ذهن کشاوران کنیم.»

 

 

 

برای تماشای ویدئوی این گزارش اینجا کیلک کنید.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true