×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

پیشخوان خبر

false
true
true
گره مهر بر تاروپود فرش‌ها…

اهل روستای کشیت‌اند. روستایی خوش آب‌وهوا و سرسبز. به قول مردم بومی، شمالِ جنوب کرمان!  از بس که کشیت سرسبز و خوش آب‌وهواست، این اسم را برایش انتخاب کرده‌اند. حق هم دارند… مردم این روستا خوشند به خوشی آب و هوا و لذت می‌برند از زندگی در آن… اما تا همین چند وقت پیش کار برای مردان و زنان در روستا پیدا نمی‌کردی. برای همین بیشتر مردم، با وجود علاقه به زندگی در کشیت، کوله‌بار سفر می‌بستند و روستا را به مقصدی دیگر ترک می‌کردند. اما از روزی که بنیاد علوی کارش را در قلعه‌گنج و روستاهای اطرافش شروع کرد، زندگی نسخه دیگری به مردم نشان داد. مردم کشیت هم از تماشای برگ دیگری از زندگی بی‌نصیب نماندند. نخست اینکه بنیاد طرح بوم‌گردی روستای کشیت را راه اندازی کرد و دوم اینکه برای زنان این روستا کلاس فنی‌وحرفه‌ای گذاشت تا توان‌افزایی را به زندگیشان سنجاق کند. در ادامه کپی کوتاه زده‌ایم با بانویی که به کمک بنیاد علوی و سازمان فنی‌وحرفه‌ای قالی‌بافی یاد گرفته و این روزهای زندگی‌اش را به تاروپود فرش‌ها گره زده. همراه  قلعه گنج نیوز باشید…

 

گذشته‌ها گذشته…

نامش فائقه شمس‌الدینی است. اهل روستای کشیت است و در میانه هر کلامی که به زبان می‌آورد، چند گره به نخ‌های روی قالی می‌زند و شپت سر هم نخ‌ها را ردیف می‌کند. انگار که از همان روزهای کودکی قالی‌باف بوده باشد. خودش اما چیز دیگری می‌گوید: «گذشته‌ها گذشته، نمی‌خواهم به آن روزها فکر کنم اما برایتان می‌گویم… تا همین سال گذشته، خانه‌دار بودم و کارهای خانه مانند نظافت و پخت‌وپز را انجام می‌دادم. روزهای زندگی‌ام یکنواخت شده بود و دوست داشتم کاری بلد باشم. چه کسی را پیدا می‌کنید که دوست نداشته باشد زندگی‌اش را تغییر دهد و کسب درآمد کند؟ این میل در روستای ما چند برابر شود. چون شغل زیادی نداشتیم. وقتی بنیاد به قلعه‌ گنج آمد، زندگی ما هم تغییر کرد.»

 

 

کلاسی برای زنان

کلاس قالی‌بافی به همت بنیاد علوی با همکاری سازمان فنی و حرفه‌ای در روستای کشیت برگزار شد و زندگی مردم رنگی دیگر پیدا کرد. فائقه شمس‌الدینی در این‌باره بهتر توضیح می‌دهد: «قبلا برای شرکت در کلاس ساده باید تا شهرستان می‌رفتیم. چون در روستای ما کلاس آموزشی برگزار نمی‌شد. شاید برای همین مشکل، کسی سراغ یادگیری هنر نمی‌رفت. وقتی بنیاد علوی به روستای کشیت آمد و وضعیت مردم و زنان روستا را دید، کاری کرد کارستان. چندین دار قالی آوردند و کارگاه کوچک سیاری برایمان درست کردند.  البته به همین‌ها هم اکتفا نکردند.»

 

سرویس خصوصی برای خانم‌های روستای کشیت…

فائقه شمس‌الدینی از کار خوب بنیاد علوی چنین تعریف می‌کند: «هر صبح مینی‌بوس می‌ایستاد در جایی ثابت و دخترهایی را که در کلاس ثبت‌نام کرده بودند سوار ماشین می‌کرد تا به کلاس  فنی‌وحرفه‌ای برساند. البته مسافت زیادی نبود اما مسیر رسیدن به کلاس، جاده خاکی بود و شاید بعضی از خانواده‌ها اجازه نمی‌دادند دخترشان از این مسیر و تنهایی به کلاس برود، برای همین بنیاد علوی با این فکر، بهانه‌ای برای نرفتن به کلاس باقی نگذاشت… ۴۵ روز  به کلاس درس رفتیم و معلم فنی‌وحرفه‌ای از سیرتا پیاز قالی‌بافی را یادمان داد.  بعد از تمام شدن کلاس، با همان سرویس که ما را به کلاس درس برده بود، به خانه‌هایمان بازمی‌گشتیم. خدا خیرشان بدهد، خیلی از زنان روستای کشیت را به آرزوهایشان رساندند.»

 

 

بیمه، دغدغه زنان قالی‌باف

حالا هر دو نفر، یک دار قالی در خانه‌هایشان دارند. شمس‌الدینی می‌گوید: «۲۰ نفر از زنان قلعه‌گنجی در این کلاس شرکت کردند. بعد از تمام شدن دوره، از طرف بنیاد به هر دو خانمی که در این کلاس‌ها شرکت کردند، یک دار قالی مشترک داده شد تا فرش ببافند و به بنیاد بفروشند. حالا من و دوستم با کمک بنیاد، هر روز پشت دار قالی می‌نشینیم و فرش می‌بافیم. تلاش‌مان را می‌کنیم که فرش‌مان تمیز و مرتب بافته شود. بنیادعلوی این فرش‌ها را از ما می‌خرد تا ما زنان کشیتی هم دست‌مان در جیب خودمان باشد و کمک خرج خانواده باشیم. همیشه دعایشان می‌کنم. حالا گرۀ مهر بر تاروپود فرش‌ها می‌زنیم و به آینده امیدواریم. فقط  کاش زودتر بیمه شویم و خیال‌مان از آینده‌مان آسوده شود…»

 

 

 

منبع خبر : قلعه گنج نیوز
true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true