×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

پیشخوان خبر

false
true
true
خواستم و توانستم…

گوش‌هایش به شنیدن صدای چرخ عادت کرده است. چرخی می‌چرخد تا چرخ زندگی خانواده‌ای بچرخد. هر قدر که چرخ اول پرسر و صداتر چرخ بزند و بگرد و بچرخد، چرخه دوم، یعنی چرخ زندگی با آرامش و آسایش بیشتری حرکت می‌کند…. «نامش صغری چهره‌آزاد» است. بانوی خیاطی که از سال‌ها قبل دل‌بسته چرخ خیاطی‌اش بود؛ کار می‌کرد تا کمک خرج خانواده باشد. اما آن روزها، روزهای خوبی نبودند. مشتری زیادی نداشت. خانه‌دار بود و خیاطی در خانه عرصه را بر خودش و خانواده‌اش تنگ کرده بود. می‌خواست کارگاه کوچکی برای خودش داشته باشد اما هر قدر به بانک‌ها و موسسه‌های کوچک و بزرگ مراجعه می‌کرد تا وامی بگیرد و آرزوهایش را برآورده کند، به در بسته می‌خورد و نمی‌توانست… اوضاع اما بر یک قرار نماند؛ بنیاد علوی بانوی هنرمند و خیاط روستای کشیت را به آرزویش رساند تا امروز خبرنگار قلعه گنج نیوز به کارگاه کوچک خانم خیاط برود و با او از کسب‌وکار کوچکش صحبت کند.

 

وقتی بنیاد علوی آمد…

از روزهایی تعریف می‌کند که در خانه خیاطی می‌کرد و زندگی سخت بود برای خودش و خانواده‌اش. صغری چهره‌آزاد گذشته نه چندان دورش را چنین تعریف می‌کند: «خیاطی بلد بودم و برای اطرافیان و همسایه‌ها و همشهری‌هایم لباس می‌دوختم. در خانه کار می‌کردم. هم کارهای خانه را می‌کردم و هم لباس می‌دوختم. شرایط سختی داشتم. گاهی پیش می‌آمد که با خانواده‌ام دور هم می‌نشستیم و در همان لحظه مشتری می‌آمد تا لباسش را اندازه بزنم و… خلاصه که هم خودم سختم بود و هم خانواده‌ام. بارها خواستم وام بگیرم، چرخ خیاطی و پارچه بخرم تا کارگاه کوچکی در نماد روستا و شهرستان‌مان یعنی کپر راه بیندازم؛ اما نمی‌توانستم. چون بانک‌ها شرایط سخنی پیش پایم می‌گذاشتند. برای همین بی‌خیال می‌شدم و کارم را در خانه انجام می‌دادم. وقتی بنیاد علوی به قلعه‌گنج آمد، شرایط زندگی خیلی‌ها تغییر کرد. منم جزیی از خیلی‌ها بودم.»

 

 

کارگاه خیاطی در توپ

عضو صندوق روستایی می‌شود و وام کوچکی می‌گیرد اما وام صندوق مشکلاتش را حل نمی‌کند. تصمیم می‌گیرد که وام خوداشتغالی بیگرد. طرحش را می‌نویسد، وقتی بنیاد به طرحش موافقت می‌کند و به بانک معرفی می‌شود، زندگی‌اش به تغییرات مثبت گره می‌خورد. حالا چند وقتی است که از کارگاهش صدای دوخت و دوز می‌آید… «می‌خواهم کارگاه خیاطی‌ام در کپر باشد.»چهره‌آزاد با گفتن این جمله از ساختن نوعی کپر به نام «توپ» حرف می‌زند و می‌گوید: « با قسط اولم، چرخ خریدم و این کارگاه کوچک را اجاره کردم. با قسط دوم هم قرار است قفسه و پارچه بگیرم. البته تصمیم گرفته‌ام که اجاره کارگاه را پس بدهم و کپری بسازم و کارگاه خیاطی‌ام را در کپر راه‌اندازی کنم. با پول اجاره هم پارچه می‌خرم و یک چرخ خیاطی دیگر به کارگاهم اضافه می‌کنم.»

 

شکوفایی یک روستا

به زنان و دختران قلعه‌گنج و روستاها توضیه می‌کند که هنر یا مهارتی بیاموزد و با پشتیبانی بنیاد علوی کسب‌وکاری راه بیندازند. صغری چهره‌آزاد می‌گوید: «خبرش را دارم که خیلی از زن‌ها شهرستان و روستاها هنرمند هستند. خیاطی و سوزن‌دوزی و قالی‌بافی و … بلد هستند. به آن‌هایی که هنری بلدند توصیه می‌کنم فکری بکر کنند و طرحی بنویسند و برای خودشان کسب‌وکاری راه بیندازند. بنیاد وام خوداشتغالی می‌دهد و از آن‌ها حمایت می‌کنند. آن‌هایی هم که مهارتی بلد نیستند، در کلاس‌های فنی و حرفه‌ای که بنیاد باعث و بانی برگزاری آن‌هاست شرکت کنند و کاری برای خودشان دست و پا کنند. شهر و روستا با این بنگاه‌های کوچک اقتصادی شکوفا و آباد می‌شود. ممنونیم از بنیاد که هست و هوایمان را دارد.»

منبع خبر : قلعه گنج نیوز
true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true