×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

پیشخوان خبر

false
true
true
یک سال می‌کاریم و ۴ سال برداشت می‌کنیم…

نامش «عبدالواحد کرمی» است. دو سالی می‌شود که در این فصل چشم یه سرسبزی مزرعه یونجه‌اش می‌دوزد و مزد زحماتش را می‌گیرد. سختی می‌کشد اما با دیدن سرسبزی مزرعه هر چه خستگی دارد از تنش بیرون می‌شود… خبرنگار قلعه‌گنج نیوز در عصری پاییزی سراغ این کشاورز موفق و خوش‌فکر رفت تا در گپ‌وگفتی کوتاه جویای حال‌واحوالش باشد و از شغلی بپرسد که سال‌های سال شغل اول و اخر مردم قلعه‌گنج بود.

 

لطفا خودتان را معرفی کنید؟

عبدالواحد کرمی هستم، اهل روستای بندوک اسلام آباد. کشاورزم و علوفۀ دام می‌کارم. اگر بپرسید چرا به این کار روی آوردم باید بگویم به دلیل داشتن آب و خاک مساعد و مهم‌تر از همه به دلیل تجربه‌ام در کاشت یونجه. دو سالی هم می‌شود که به شکل حرفه‌ای مزرعه کوچکم دوباره سرسبز شده…

 

چون کار در قلعه‌گنج و روستاها سخت پیدا می‌شود، این شغل را انتخاب کردید؟

تنها دلیلم کار نداشتن نبود. پدرم هم کشاورزی می‌کرد؛ اما با سطح زیرکشت کمتر و برای مصرف دام خودمان. اما قسمتی از سوال شما هم، پاسخ بله دارد! شغل و منبع معیشت دیگری در شهرستان و روستا نداشتیم. اما زمین و آب در اختیارمان بود. برای همین سراغ کشاورزی رفتم.

 

چرا یونجه کاشتید؟

کشت محصولات دیگر نسبت به یونجه هزینه بیشتری نیاز داشت. گذشته از این‌ها  بازار محصولات دیگر معمولا نوسان قیمت دارد اما قیمت یونجه تقریبا ثابت  مانده. دلیل دیگرم هم این بود که مزرعه یونجه کمتر از دیگر محصولات دچار آفت می‌شود.  اما مهم‌ترین دلیل یونجه کاشتنم این بود که در کشت یونجه یک‌بار کشت انجام می‌دهیم‌ و چهارسال به طور مداوم یونجه برداشت می‌کنیم بدون اینکه چیزی کاشته باشیم…کنار هم قرار گرفتن این دلایل باعث شد که یونجه بکارم.

 

از چه روشی برای آبیاری و کاشت و داشت استفاده می‌کنید؟

از روش آبیاری غرق‌آبی استفاده می‌کنم. مصرف آب مزرعه یونجه بسیار زیادی است اما  اگر آب وهوا مناسب و خاک حاصلخیز باشد، یونجه رشد بیشتر و بهتری  خواهد داشت. هر چند، این روزها با توجه به اینکه کاشت یونجه آب زیادی مصرف می‌کند، برای استفاده از تسهیلات جهادکشاورزی، به دنیال اجرای آبیاری تحت فشار هستیم.

 

محصولات مزرعه خود را  به چه کسی و کجا و به چه قمیتی می فروشید؟

در فروش کاه یونجه با مشکلاتی روبرو هستیم و دلالان کاه خشک علوفه را از ما خریداری و به دامپروری‌های استان فارس و خراسان و یزد می‌فروشند. علوفه را پس از برداشت با دستگاه کاه‌کوب خرد و بسته‌بندی می‌کنیم و کاه خرد شده را در کیسه‌های نسبتا بزرگی جمع‌آوری کرده و هر کیسه را به مبلغ پانزده هزارتومان به دلالان علوفه دام می‌فروشیم. در فروش علوفۀ دام، مشکلاتی از قبیل دلال‌بازی وجود دارد که امیدواریم این مشکلات هر چه زودتر حل شود.

 

خبرنگار: ادیب حیدری

منبع خبر : قلعه گنج نیوز
true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true