×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

پیشخوان خبر

false
true
true
آموزش و پرورش قلعه‌گنج؛ از دیروز تا امروز…

یکی از مهم‌ترین مشکلات آن روزهای قلعه‌گنج وضعیت مدارس بود. کلاس‌های درس در و پیکر مناسبی نداشت. تخته‌های مدارس هنوز کچی بودند و میز و نیمکت‌ها کهنه و فرسوده. از خود دانش‌آموزان که بپرسی می‌گویند: «آن روزها رنگ به در و دیوار مدارس‌مان نبود و مشکلات زیادی داشتیم.» این روزها اما، بخش بزرگی از این مشکلات به همت و تلاش بنیاد علوی از میان برداشته شده. کلاس‌ها نوسازی شده‌اند و چندین و چند کلاس درس جدید به شهرستان قلعه‌گنج اضافه شده است. همراه قلعه‌گنج نیوز باشید و توضیحات سعید احمدی، رئیس اداره آموزش و پرورش قلعه‌گنج را درباره فعالیت‌های بنیاد علوی در این شهرستان بشنوید.

 

بهتر از شهرستان‌های هم‌جوار

سعید احمدی بنیاد علوی را معین اقتصادی شهرستان قلعه‌گنج معرفی می‌کند و معتقد است با ورود این نهاد و آغاز به کار در شهرستان، بخشی از مشکلات حوزه آموزش و پرورش از میان برداشته شده است. او می‌گوید: «با ورود بنیاد علوی به حوزه آموزش و پرورش و اقدام برای حل مشکلات، بخش بزرگی از مشکلات مدارس و دانش‌آموزان از بین رفته و باید بگویم وضعیت شهرستان ما نسبت به شهرستان‌های هم‌جوار بسیار بهتر است.»

 

۳۰۰ کلاس درس تا پایان سال

احمدی، رئیس آموزش و پرورش قلعه‌گنج در تشریح فعالیت‌های بنیاد در حوزه آموزش و پرورش چنین روایت کرد: «بحث ساخت فضای آموزشی یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که با ورود بنیاد سروسامان گرفته است. تا همین امروز  ۵۴ کلاس درس با تمامی تجهیزات با همکاری دولت به آموزش و پرورش قلعه‌گنج تحویل داده شده و ۲۰ کلاس درس هم در حال ساخت است. تا پایان  این طرح قرار است به همت بنیاد علوی، حدود ۳۰۰ کلاس درس با تمام تجهیزات به آموزش و پرورش تحویل داده شود.»

 

سرما  و گرما تمام شد، هوای معتدل در کلاس درس

«۴۰۰ مدرسه در قلعه‌گنج توسط بنیاد علوی تجهیز شده است.» رئیس اداره آموزش و پرورش قلعه‌گنج با گفتن این جمله از تجهیز مدارس به سیستم گرمایشی و سرمایشی سخن به میان آورد و گفت: «حدود ۴۰۰ کولر گازی به آموزش و پرورش تحویل داده شده است. سرما کلاس‌های درس و گرم بودن بیش از حد آن، یکی از معضلات  بزرگ مدارس بود. شکر خدا به همت بنیاد علوی و تجهیز مدارس این مشکل هم از میان برداشته شد.»

 

دانش‌آموزان ۲۰ مدرسه استعدادیابی شدند

وسایل کمک آموزشی و نرم‌افزاری یکی دیگر از موضوعاتی بود که احمدی بحث آن را پیش کشید و گفت: «با کمک بنیاد مدارس به این وسایل مجهز شدند. مهم‌تر از همه اینکه استعدادهای درخشان منطقه به کمک آزمون‌های استعدادیابی شناسایی شدند. تا امروز دانش‌آموزان ۲۰ مدرسه به همت بنیاد استتعدادیابی شده‌اند.» سعید احمدی، تشویق و ترغیب دانش‌آموزان را گامی مؤثر از جانب بنیاد دانشت و گفت: «هدیه دادن به دانش‌آموزان و معلم‌های برتر انگیزه دانش‌آموزان را برای درس خواندن چند برابر کرده…»

 

آمار بی‌سوادی صفر می‌شود…

آمارها نشان می‌دهد که در سال ۹۰، ۲۱۰۰ بی‌سواد در قلعه‌گنج زندگی می‌کردند اما امسال این تعداد به ۴۵۰ نفر رسیده است. احمدی در این باره می‌گوید: «برگزاری کلاس‌های نهضت سوادآموزی که توسط بنیاد در این شهرستان برگزار شد، باعث کاهش آمار بی‌سوادان در این روستا شده است. قرار است همین ۴۵۰ نفر هم که سواد خواندن و نوشتن ندارند در کلاسهای نهضت شرکت کنند تا امار بی‌سوادی به صفر برسد.»

 

یک به یک حل می‌شوند مشکلات

رئیس اداره آموزش و پرورش پیشنهادهایی هم دارد که اگر بنیاد علوی به آن‌ها ورود کند، مشکلات بیشتری از میان برداشته خواهد شد. احمدی در این‌باره گفت: «هزینه کلاس کنکور بسیار بالاست. اداره آموزش و پرورش قلعه‌گنج نمی‌تواند به تنهایی این مشکل را از میان بردارد. دانش‌آموزان قلعه‌گنج و روستاها به برگزاری این کلاس‌ها نیاز دارند تا در شرایط برابر با کل کشور در کنکور شرکت کنند. البته بنیاد علوی قول مساعد داده که این مشکل را هم مانند مشکلات و کاستی‌هایی که ذکر شد، از میان بردارد. تعداد انگشت‌شماری از مدارس هستند که یک کلاس یا دو کلاس بیشتر ندارند. این مدارس بسیار دورافتاده هستند و هنوز تجهیز نشده‌اند، بنیاد در این مسئله هم کارگشا بوده و قرار است با خدمت‌رسانی و تجهیز تا پایان امسال، مشکلات این مدارس را هم از میان بردارد.»

 

منبع خبر : قلعه گنج نیوز
true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true