×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

پیشخوان خبر

false
true
true
هدف: اشتغال‌زایی برای زنان چاه‌لوک

کافی است که از اهالی روستا بپرسی کسی را می‌شناسی که در کلاس گل‌سازی شرکت کند و نشانی کلاس را بدهد؟ آن‌وقت می‌بینی که بیشتر زنان روستا از مکان و فضای برگزاری کلاس باخبرند. چون به این کلاس‌ها به چشم آینده و آینده سازی‌شان نگاه می‌کنند. در یکی از روزهای پاییزی، به کلاس فنی‌وحرفه‌ای گل‌سازی رفتیم که از دو هفته پیش، به همت بنیاد علوی در روستای چاه‌لوک برگزار می‌شود و زنان علاقه‌مند به این هنر را توان‌مند می‌سازد. همراه قلعه گنج نیوز باشید تا به واسطۀ کلمه‌ها، چند دقیقه‌ای خودتان را در کلاس گل‌سازی ببینید.

 

۲۰ هنرجو در روستای چاه‌لوک

مربی کلاس ناهید مرادی‌فرد است. ابزار گل‌سازی را دستش گرفته و هر چند دقیقه یک‌بار خیلی سریع و با ظرافت گل‌‌ها را کنار هم می‌پیچد و هم‌زمان توضیحاتی را به هنرجوها می‌دهد. به یک‌بار توضیح دادن هم اکتفا نمی‌کند. گلی را می‌سازد و کنار می‌گذارد و هنگام درست کردن گل دوم، باز هم توضیحات قبلی را تکرار می‌کند. بعد از چند بار توضیح دادن، هنرجوها دست به کار می‌شوند و ابزارهایشان را برای درست کردن گل روی زمین می‌چینند. مربی هنرمند پس از مشغول شدن هنرجوها، توضیحاتش را شروع می‌کند و می‌گوید: «دو هفته است کلاس‌مان شروع شده، ۲۰ هنرجو دارم که هر روز از ساعت یک ربع به یازده تا ۴ و ربع بعدازظهر با عشق و علاقه به یاد گرفتن گل‌سازی در این کلاس‌ها شرکت می‌کنند…»

 

موفقیت در انتظار توست…

ساختن گل‌های کریستالی را آموزش می‌بینند و تا امروز گل داودی و شکوفه گیلاس، گل لاله و شاه‌عباسی و چشم زخم را یاد گرفته‌اند. مربی کلاس با گفتن این جمله‌ها صحبت‌هایش را چنین ادامه می‌دهد: «خانم‌های خانه‌دار، دانش‌آموزان و حتی دانشجویان در این کلاس‌ شرکت می‌کنند و همه یک هدف دارند؛ کسب درآمد از ساختن و فروش این گل‌ها. شکر خدا که همه با استعداد هستند و مرتب و تمیز کار می‌کند و تردید ندارم اگر بازار کاری برای فروش گل‌هایشان پیدا شود، موفق خواهند شد.»

 

 

 

کلاسی که بغل گوش‌مان برگزار می‌شود

مهرناز امیری یکی از هنرجوهایی است که در کلاس گل‌سازی شرکت می‌کند. او می‌گوید: «در خانه بیکار بودم و دوست داشتم هنری یا حرفه‌ای بلد باشم و از آن کسب درآمد کنم. اما هیچ کلاسی در روستای ما برگزار نمی‌شد. تا اینکه خبردار شدیم بنیاد علوی با همکاری فنی‌وحرفه‌ای کلاس گل‌سازی برای بانوان گذاشته، کلاسی که رایگان است و برای شرکت در آن هیچ پولی پرداخت نمی‌کنیم. از خوبی‌های کلاس‌مان حرف زیاد دارم. اما اگر بخواهم یکی از آن‌ها را بگویم به نزدیک بودن کلاس به محل زندگی‌مان اشاره می‌کنم. خیلی خوب است که کلاس در روستای خودمان تشکیل می‌شود و مجبور نیستیم به روستاهای دیگر برویم»

 

بازاری برای فروش محصولات

نصرت نارویی نژاد دیگر هنرجویی است که انگیزه‌اش را از حضور در کلاس‌های گل‌سازی این‌طور بیان می‌کند: «برای اینکه کاری برای خودمان راه بیندازیم و دست‌مان در جیب خودمان باشد، در این کلاس‌های رایگان شرکت می‌کنیم. خیلی خوب است که این کلاس‌ها در روستای خودمان برگزار می‌شوند چون اگر کلاس‌ها در شهرستان برگزار می‌شد یا روستایی دیگر، خانواده‌ها اجازه شرکت در کلاس‌ها را به ما نمی‌دادند. اجازه هم اگر می‌دادند خرج رفت‌وآمد و … آن‌قدر زیاد بود که نمی‌توانستیم از پس آن بربیاییم. تنها خواسته این روزهای ما از مسئولان بنیاد این است که بازاری هم برای فروش محصولات‌مان ایجاد کنند تا از هنری که یاد گرفته‌ایم استفاده ببریم.»

 

منبع خبر : قلعه گنج نیوز
true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true