×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

پیشخوان خبر

false
true
true
هدف؛ اشتغال زنان در روستای زگشتگ

بنیاد علوی و بنیاد مستضعفان هم در این میان بانی کار خیر شده‌اند و حامی‌شان هستند تا توانمندی و باور به اینکه ما هم می‌توانیم، ملکه ذهن و زندگی‌شان شود. روش‌های مختلفی هم برای تحقق شعارشان دارند که یکی از آن‌ها، برگزاری کلاس‌های فنی‌وحرفه‌ای است. هنرهای مختلفی در این کلاس‌ها و در دل روستاهای دورافتاده تدریس می‌شود. خبرنگار قلعه گنج نیوز این بار سراغ روستای زگشتک قلعه‌گنج رفته تا از کلاس کیف چرم دوزی آن که به همت بنیاد برگزار می‌شود گزارشی تهیه کند. همراه ما باشید.

 

استقبال خوب از کلاس‌ها

نیم ساعتی از کلاس گذشته و مربی مشغول توضیح دادن الگو کشیدن است. نحوه کشیدن الگو را روی تخت سفید طراحی می‌کند و چندین و چند بار با تاکید می‌گوید که شماره هر الگو را رویش بنویسید که وقتی تعداد الگوها زیاد شد، سردرگم نشوید. نامش فرشته سلمانی است. مربی کلاس کیف چرم دوزی در روستای زگشتک. او استقبال بانوان از این کلاس‌ها را خوب و اصولی توصیف می‌کند و می‌گوید: «۱۹ هنرجو دارم. کلاس‌ها رایگان است و بالطبع متناسب با شرایط مردم روستا، استقبال از این کلاس‌‌ها عالی است.»

 

مرا اشتیاقی هست برای یادگرفتن که …

کلاس‌ها بعدازظهر تشکیل می‌شود. فرشته سلمانی با گفتن این جمله صحبت‌هایش را چنین ادامه می‌دهد: «از هر سن و گروهی که فکر کنید در این کلاس‌ها شرکت می‌کنند دختران دانش‌آموز، دانشجو، زنان خانه‌دار و … همه آمده‌اند تا هنری یاد بگیرند و در آینده از آن برای کسب درامد استفاده کنند. مادران خانه‌دار بچه مدرسه‌ای دارند و باید به کار بچه‌ها رسیدگی کنند. دانش‌آموزان و دانشجویان هم صبح‌ها مدرسه و دانشگاه هستند. برای همین طبق رأی اکثریت کلاس‌ها را بعدازظهر برگزار می‌کنیم. اشتیاق یادگرفتن این هنر از سوی بانوان توصیف شدنی نیست…»

 

 

خواسته‌های هنرجویان یک کلاس

دوره ما ۲۴۰ ساعت است که ده روز دیگر تمام ۲۴۰ ساعت‌مان تمام می‌شود و خانم‌های کلاس یک پا استاد برای خودشان می‌شوند.» مربی کلاس با گفتن این جمله خواسته هنرجوهایش را با این سبک و شیوه روایت می‌کند: «هنرجوهایم سه خواسته اصلی دارند که اگر بنیاد برای بانوان این روستا مهیا کند، زمینه بسیار خوبی برای اشتغال‌زایی آن‌ها می‌سازد. اول این‌که کلاس‌های دیگر هم در روستا برگزار شود تا توانمندی بانوان دو چندان شود. دوم اینکه خیلی‌ از بانوان دوست دارند در این کلاس‌ها شرکت کنند اما پول خرید چرم ندارند. بنیاد می‌تواند کمک بزرگی به آن‌ها کند»

 

بازاری برای فروش محصولات

مربی در ادامه خواسته دوم هنرجوهای کلاس از کمک بنیاد سخن به میان می‌آورد و می‌گوید: «اگر بنیاد کمک کند و چرم در اختیارشان بگذارد خیلی برایشان خوب می‌شود. چون علاقه و عشق به هنر دارند، آموزش هم که می‌بینند، فقط ابزار کار ندارند. سوم اینکه وقتی کلاس‌ها تمام شد،  بازار یا مغازه‌ای در اختیار بانوان بگذارند که محصولاتشان را به فروش برسانند. یا اینکه خودشان محصولات دست دوز آن‌ها را بخرند. این‌ها خواسته بانوان این روستاست که اگر برآورده شود، بسیاری از آن‌ها صاحب شغل و درآمد خواهند شد.»

 

 

هنر دست یک دختر دانش‌آموز

حالا بانوان زگشتک امیدوار به آینده هستند و می‌خواهند از هنری که در این کلاس یاد گرفته‌اند کسب درآمد کنند. معصومه پورحاتمی یکی از دانش‌آموزانی است که کنار بقیه بانوان این هنر را می‌آموزد. او می‌گوید: «تمام خواسته‌هایی که مربی و همکلاس‌هایم در کلاس چرم دوزی گفتند، خواسته من هم هست. بازار فروش و چرم رایگان و کلاس‌های هنری دیگر. از بنیاد ممنونم که امکان شرکت در این کلاس را برایم مهیا کرد. خیلی خوشحالم که می‌توانم برای خودم و دوستانم و خانواده‌ام جامدادی و کیف بدوزم و هر کسی گفت چقدر قشنگ است، بگویم خودم دوخته‌‌ام. ممنونم واقعا…»

چرم رایگان می‌خواهیم…

«فرزانه جداوی» یکی از هنرجویان کلاس چرم‌دوزی است. او می‌گوید: «۱۰ روز دیگر کلاس‌مان تمام می‌شود و در این مدت دوخت ودوز ۵ کیف چرم را یادگرفته‌ایم. خواسته‌ای از بنیاد دارم و آن‌هم راه‌اندازی بازاری است که در آن کیف‌های چرم دست دوزمان را به فروش برسانیم.» مغازه یا فروشگاهی که بانوان بتوانند کیف‎هایشان را در ان به فروش برسانند خواسته مشترک همه بانوان است. رستاخیز یکی دیگر از بانوان کلاس کیف‌دوزی است. او از بنیاد برای راه‌اندازی این کلاس‌ها تشکر می‌کند  و می‌گوید: «برای برگزاری این کلاس‌ها در روستای خودمان کمال تشکر را داریم. واقعا ممنونیم که بنیاد این کلاس‌ها را به روستای ما آورد تا برای یادگیری مجبور نباشیم به شهرستان و رستاهای دیگر برویم، فقط از آن‌ها می‌خواهم که چرم رایگان برای دوخت و دوز در اختیارمان بگذارد.»

 

منبع خبر : قلعه گنج نیوز
true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true