×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

پیشخوان خبر

false
true
true
هیچ‌وقت برای درس خواندن دیر نیست…

کتاب‌های فرزندان یک خانه روی میز و کتاب‌خانه تلنبار شده، مادر خانه‌دار، به رسم عادت سالیان طولانی زندگی، کارهای روزمره‌اش را انجام می‌دهد و پس از تمام شدن کارها، حوصله‌اش سر می‌رود اما چون سواد خواندن و نوشتن ندارد، برای همین با یک دنیا غصه توی دلش، چشم به کتاب‌ها می‌دوزد و و می‌گوید:  «کاش من هم سواد داشتم…»

بی‌سوادی چهره‌های مختلفی دارد. در مناطق محروم این چهره‌ها بیشتر و گوناگون‌تر است. اما چون دغدغه‌های زندگی بیشترند و مشکلات چندبرابرتر، فرصتی برای جست‌وجوی و سراغ گرفتن از علم و دانش پیدا نمی‌شود. «نهضت سواد آموزی» اما فرصتی بود که هفتم دی ماه ۵۸  دریچه‌های جدیدی را رو مردم باز کرد. نهضتی که هدفش ارتقای سواد و بهبود زندگی مردم بود. امروز و این هفته، روز و هفته نهضت سوادآموزی است. سراغ یکی از معلم‌های نهضت سوادآموزی در شهرستان قلعه گنج رفتیم از حال و هوای کلاس‌هایش بگوید. از مشق آب و بابا و جمع و تفریق‌هایی که قرار است سرنوشت مردم یک شهرستان را تغییر دهد. در پایان گزارش هم  خبرنگار قلعه گنج نیوز گفت‌وگویی داشته‌ با محسن افشارمنش، مسئول واحد ورزش و آموزش بنیاد علوی در قلعه‌گنج. همراه ما باشید.

 

وقتی معلم کوچک‌تر از دانش‌آموزان است

نامش «ام‌البنین خشابی‌نیا» است؛ معلم  ۲۹ سالۀ کلاس نهضت سواد‌آموزی روستای وکیل‌آباد. ۴ سالی می‌شود که کارش همین است. به خانم‌های خانه‌داری آموزش خواندن و نوشتن می‌دهد که روزگار آن‌ها را از درس خواندن دور کرده بود. معلم کلاس درس بزرگسالان روستای وکیل‌آباد می‌گوید: «در مدرسه معلم از دانش‌آموزان بزرگتر است. اما در کلاس نهضت سوادآموزی معلم کوچک‌تر از دانش‌آموزان است و همین موضوع کار را سخت می‌کند. رویم نمی‌شود به آن‌ها بگویم حرف نزنید، درس گوش کنید… گاهی تذکر دادن ناراحتشان می‌کند…»

 

لذتی به اسم درس دادن

فوق‌دیپلم مدیریت دارد و این روزها دانشجوی دوره لیسانس رشته آموزش ابتدایی است.  هر سال ۱۰ دانش‌آموز دارد. خشابی‌نیا می‌گوید: «درس دادن لذت‌بخش‌ترین کار برای من است همیشه دوست داشتم معلم باشم. به آرزویم رسیدم. بسیاری از بانوان با عشق و علاقه روی این نیکمت‌ها می‌نشینند. انگیزه دارند. درس دادن و باسواد کردن این بانوان هم لذت‎بخش است هم آسان‌تر. تعداد کمی هم برای گذران وقت و پرکردن اوقات فراغت به کلاس می‌آیند. درس دادن به این گروه کمی سخت است.»

 

اندر مصائب درس ریاضی

«ریاضی را دوست ندارند اما عاشق درس قرآن و ادبیات فارسی هستند.» ام‌البنین خشابی‌نیا با گفتن این جمله، حرف‌هایش را چنین ادامه می‌دهد: «وقت نوبت درس ریاضی می‌شود خانم‌ها شروع می‌کنند به صحبت کردن. می‌گویم چرا حرف می‌زنید. بهانه می‌آورند. قشنگ معلوم است که ریاضی را دوست ندارند. اما وقت درس قرآن و ادیبات فارسی سراپاگوش و چشم می‌شوند. این علاقه باعث شده که معلم تخصصی قرآن برای شاگردهایم بیاورم تا دو روز در هفته قرائت و داستان‌های قرآن را تخصصی یاد بگیرند.»

قدم‌هایی که برای روستایم برمی‌دارم…

دو فرزند دارد. هم به درس آن‌ها رسیدگی می‌کند هم  خانم معلم ۱۰ خانم در روستای وکیل‌آباد است. ام‌البنین خشابی‌نیا می‌گوید: «با اینکه از نظر مالی به این کار نیاز دارم اما انگیزه اصلی‌ام، مالی نیست. بخش بزرگی از انگیزه‌ام، باسواد کردن بانوان روستایمان است. گاهی خانم‌های کلاس مرا محرم حرف‌های خود می‌دانند و با من درددل می‌کند. همین که غیر از باسوادکردنشان، گوش شنوایی برایشان هستم، برایم لذت‌بخش است. هر قدمی برای مردم شهر و روستایم برمی‌دارم تا اوضاع زندگی بهتر و بهتر شود. به امید آن روز…»

 

۳۲۰ نفر سال پیش و ۲۲۰ نفر امسال

محسن افشارمنش، مسئول واحد ورزش و آموزش بنیاد علوی در قلعه‌گنج روند فعالیت بنیاد علوی در حوزه نهضت سوادآموزی را چنین روایت می‌کند: «سال ۱۳۹۶، ۴۴۹ نفر در کلاس‌های نهضت سوادآموزی که به همت بنیاد در این شهرستان برگزار شد، شرکت کردند. از این تعداد ۲۱۵ نفر خانم بودند و ۲۳۴ نفر آقا. کلاس‌ها برگزار شد و در پایان ۳۲۰ نفر قبول شدند و به مراحل بالاتر یعنی مرحله تحکیم و انتقال راه پیدا کردند.» افشارمنش آمار ثبت‌نام کنندگان در نهضت سوادآموزی سال ۹۷ را چنین عنوان می‌کند: «۲۲۰ نفر امسال در این کلاس‌ها شرکت کردند که ۱۲۵ نفر خانم هستند و ۹۵ نفر آقا.»

 

روزی که حتی یک بی‌سواد هم در قلعه‌گنج نباشد

«۱۷۱ معلم نهضت سواد‌آموزی داریم که در ۲۷۰ روستای قلعه‌گنج تدریس می‌کنند.» افشارمنش با گفتن این آمار از برگزاری تمام دوره‌های نهضت در شهرستان و روستاهای دورافتاده تعریف می‌کند و می‌گوید: «پیدا کردن بی‌سوادهای روستا کار سختی است. پیدا کردن یک طرف، ایجاد انگیزه برای درس خواندن هم مشکل دیگری در این پروسه است. در کل بنیاد علوی با همکاری نهضت سوادآموزی تلاش دارد تا بی‌سوادی را به طور کامل در شهرستان قلعه گنج از بین ببرد. همکاری مردم روستا و شهرستان هم در این میان عامل مهمی است. امیدواریم به تمام اهداف‌مان در این حوزه برسیم و در آینده حتی یک بیسواد هم در قلعه‌گنج نداشته باشیم.»

 

 

 

 

منبع خبر : قلعه گنج نیوز
true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true