×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

پیشخوان خبر

false
true
true
حمله پلنگ مارز به دام‌ روستائیان

به گفته شورای روستای بن چاه و عشایر منطقه، این حملات پلنگ طی یک‌ماه گذشته خسارت زیادی به دام‌های روستائیان وارد است.
دامداران به خبرنگار قلعه‌ گنج نیوز  گفته‌اند: پلنگ از فاصله نه چندان دور قابل مشاهده است و به احتمال فراوان یک ماده پلنگ و یک توله حدود ۱۰ ماهه‌اش بوده‌اند.
اهالی روستا می گوین: ردپای دو قلاده پلنگ یکی بزرگ و دیگری کوچکتر در اطراف لاشه های گوسفندان تلف شده مشهود است.

برخی شب‌ها صدای نعره پلنگ در کوه ودر نزدیکی روستا شنیده می‌شود و اهالی این منطقه که سال‌ها با مشکل کم آبی دست و پنجه نرم می‌کنند دیگر تحمل از بین رفتن تنها منبع درآمدشان یعنی دام‌هایشان را ندارند.

دکتر احمد حمزه نماینده شهرستان های جنوبی استان کرمان در واکنش به این خبر می‌گوید: «چنانچه اداره حفاظت محیط زیست استان در پی جبران غرامت دام های تلف شده روستائیان نباشد بیم این می‌رود که اهالی و دامداران برای جلوگیری از تلفات دام‌هایشان اقدام به کشتن پلنگ کند.»

برخی از همیاران اداره حفاظت محیط زیست قلعه‌گنج نیز موضعی متفاوت در این باره دارند و می گویند: این روستائیان و دامداران هستند که با عدم مراقب دام و رهاسازی دام‌هایشان در کوه‌ها و مناطق زیستگاه پلنگ باعث وقوع همچین حوادثی می‌شوند و حمله پلنگ به دام و طعمه جزو چرخه طبیعت هست و محدوده سکونتگاه ها و قلمرو حیوانات وحشی از روستا باید جدا و مشخص شوند.

اما روستائیان می‌گویند: پلنگ شبانگاه به دام‌های ما که در روستا و در آغل نگهداری می‌شوند حمله می‌کند و تاکنون ده ها گوسفند و دام را تلف کرده است.

سلمان کرمی رئیس اداره حفاظت محیط زیست قلعه گنج نیز می گوید: روستائیان و اهالی که دام‌هایشان توسط پلنگ تلف شده اند درصورت ارائه مستندات کافی مثلا تائیدیه شورای روستا و تائیدیه کارشناسان اداره حفاظت محیط زیست غرامت دام تلف شده ناشی از حمله ی پلنگ.
«اگر پلنگ منطقه بیمه شده باشد از طریق اداره حفاظت محیط زیست پرداخت خواهد شد.» رئیس اداره حفاظت محیط زیست قلعه گنج  با گفتن این جمله صحبت‌هایش را چنین پایان می‌دهد: «سال‌های قبل نیز موارد مشابهی گزارش شده بود که به برخی از آنان غرامت پرداخت شد.»

 

خبرنگار: ادیب حیدری

منبع خبر : قلعه گنج نیوز
true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true