×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

پیشخوان خبر

false
true
true
زردوکی، شهر گلخانه‌های خیار…

امروز، خبرنگار قلعه گنج نیوز به زردوکی رفته و با کشاورزانی که در گلخانه‌های خیار زندگیشان را به کار و تلاش گره زده‌اند گفت‌وگویی کوتاه انجام داده است. همراه ما باشید…

ما دست خالی و دلال

نامش محمد مریدی است. از همان آغاز کشاورز بوده. هم خودش، هم پدرش و هم مادرش… او از گذشته چنین تعریف می‌کند: «چه بگویم از زندگی و کارمان؟ اگر بخواهم از شرایط زندگی و کار در روستایمان بگویم باید از حضور دلال‌ها حرف بزنم. تا همین چند سال پیش پشتوانه نداشتیم. دلال قبل از تابستان می‌آمد سراغمان. ۱۰ میلیون به هر کشاورزی که گلخانه داشت، می‌داد و می‌رفت و فصل برداشت خیار دوباره می‌آمد. ما بیچاره و دست خالی، دلال اما…»

 

سکوت و دیگر هیچ

«فکرش را بکنید، کشاورز با این پول باید بذر می‌خرید، پلاستیک می‌خرید. کود و ابزار مشاورزی هم می‌خرید. پول کارگر می‌داد، خرج زندگی‌اش هم تأمین می‌شد. برای همین ما کشاورزها هیچ وقت از کار و تلاش‌مان خبر ندیدم. همیشه تلاش کردیم. دویدیم. عرق ریختیم اما وقع برداشت محصول که شد، ندانستیم نرخ خیارمان چقدر است. همیشه هم بی پول بودیم…» با گفتن این جمله سکوت می‌کند..

 

بنیاد آمد اما…

از سختی‌هایی که کشاورزان می‌کشند حرف می‌زند و می‌گوید: «دلالی که پول داده بود و از قبل محصول‌مان را خریده بود، با چندین ماشین جلوی در گلخانه می‌ایستاد و چند تُن خیار را بار می‌زد و می‌رفت. یه قِران هم توی جیب ما نمی‌رفت. چون وقت کشاورزی، آن قدر اوضاع زندگی سخت می‌شد که پیش دلال می‌رفتیم و پیش پیش از او پول می‌گرفتیم. خلاصه که زندگی روی خوش نشان‌مان نمی‌داد. امسال بنیاد علوی به روستای ما آمد و وام در اختیار کشاورزان گذاشت اما… »

 

زردوکی

وامی که بنیاد داد

معتقد است بنیاد باید زودتر از این حرف‌ها کارش را در زردوکی شروع می‌کرد. محمد مریدی می‌گوید: «قبل از اینکه بنیاد به زردوکی بیاید، دلال آمده بود و به کشاورزان پول داده بود تا فصل‌اش که شد بیاید و خیارها را بار بزند و برود. اما وام بنیاد خوب موقعی دست‌مان را گرفت. هر سال وقتی دلال پول می‌داد و می‌رفت برای خرید کود، برای خرید پلاستیک و … پیش دلال می‌رفتیم. باید پول کارگر هم می‌دادیم. ۲۰ میلیونی که از بنیاد علوی وام گرفتم وضعیت امسالم را نسبت به سال‌های قبل بهتر و بهتر کرد.  برای همین از بنیاد چند خواسته دارم…»

 

اتحادیه گلخانه‌های خیار

معتقد است جهادکشاورزی آن‌طور که باید و شاید حواسش به کشاورزان زردوکی نیست. او می‌گوید: «از بنیاد می‌خواهم موسسه یا انجمنی را راه بیندازد. شاید هم اتحادیه. اگر به همت بنیاد علوی یک اتحادیه راه بیفتد که از گلخانه‌های خیار در روستای ما حمایت کند و مشکلی برای فروش محصولات‌مان نداشته باشیم، خیلی خوب می‌شود. باید دلال‌ها را کنار بگذاریم. می‌دانید! در روستای ما ۵۰۰ گلخانه خیار هست که به طور ثابت در هر گلخانه ۲ نفر کار می‌کنند. فصلش که باشد از زهکلوت و روستاهای دیگر به زردوکی می‌آیند. تازه این دو نفر ثابت هستند! کلی هم شغل در کنار این گلخانه‌ها هست که چون کشاورزان دست تنها هستند، کارگان شهرهای دیگر برای انجام دادنش به زردوکی می‌آیند.»

 

 امیدوار به رسیدن روزهای خوب

«می‌توانیم با این حجم تولید، کارخانه خیارشور بزنیم…» این جمله را می‌گوید و از آینده حرف می‌زند: «خدا بنیاد را خیر بدهد. با وامی که امسال داد خیلی از کشاورزان بذر خریدند. خیلی‌ها هم مثل من به جای اینکه دستشان جلوی دلال دراز شود، با وام بنیاد کود خریدند و پلاستیک.  زردوکی فصل برداشت و چند ماه قبل از آن چیزی حدود ۱۰۰۰ نفر کارگر دارد. بیشتر از یک کارخانه. اگر بنیاد کارخانه‌ای راه می‌انداخت و در وقت مناسب خیارها را از ما می‌خرید، دست دلال‌ها کوتاه می‌شد. این‌طوری هم کارخانه داشتیم، هم نرخ خیارمان مشخص می‌شد و پولش توی جیب خودمان می‌رفت. نه دلال. امیدوارم زودتر آن روز برسد. امیدوارم…»

منبع خبر : قلعه گنج نیوز
true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true