×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

پیشخوان خبر

false
true
true
کشاورزی هنوز نبض زندگی مردم شمس‌آباد است

«مهدیه خوبیاری» سال‌هاست که در شمس‌آباد چهلمنی زندگی می‌کند و از این عشق و علاقه با خبر است. برای همین وقتی بنیاد علوی کارش را در قلعه گنج شروع کرد و بحث وام‌های خوداشتغالی مطرح شد، تصمیم گرفت که او هم وام بگیرد. وامی که به شغل اصلی مردم روستا، یعنی کشاورزی گره خورده بود. در ادامه گفت‌وگوی خبرنگار قلعه گنج نیوز را با این بانوی فعال و خوش‌فکر بخوانید.

 

تصمیم‌های بزرگ در روستایی کوچک

سال‌ها بود که کشاورزی می‌کردند. زمین کشاوری داشتند. آب هم همین‌طور. اما ابزار کشاورزی نداشتند. مهدیه خوبیاری می‌گوید: «سال‌های سال کارمان کشاورزی بود. اما ابزار نداشتیم. ساعتی ۶۵ هزار تومان می‌دادیم و ابزار اجاره می‌کردیم تا بیاییند زمین‌مان را شخم بزنند یا سمپاشی کنند. برای همین همیشه با خودم می‌گفتم اگر بتوانم پولی پس‌اندز کنم یا وامی بگیرم، ادوات کشاورزی می‌خرم.»

 

طرح نویسی در اولین فرصت

بنیاد علوی که کارش را در قلعه گنج و روستاهای اطرافش شروع می‌کند، او مانند بسیاری از مردم اهل آن دیار عضو صندوق خرد روستایی می‌شود و پس از آن هم وام خوداشتغالی می‌گیرد. مهدیه خوبیاری در این باره می‌گوید: «بودجه نداشتیم که خودمان و  برای آینده‌مان کاری کنیم. بانک‌های دیگر هم که سودشان زیاد بود. برای همین وقتی باخبر شدیم که بنیاد علوی وام خوداشتغالی می‌خواهد، سریع طرح نوشتیم.»

 

ممنون بنیاد و بانکیم…

حالا خودشان صاحب ابزار کشاوری هستند و گاهی حتی ابزارشان را اجاره هم می‌دهند. مهدیه خوبیاری می‌گوید: «طرح‌مان که تایید شد، به بانک معرفی شدیم و بعد از جفت و جور کردن ضامن، قسط اول یعنی ۱۰ میلیون تومان را گرفتیم. با قسط اول لول و شخم خریدم و با قسط دوم سمپاش و دیسک و …. خدا را شکر. حالا خودمان صاحب ابزاریم و نیازی نیست برای اجاره یک ساعت سمپاش و شخم کلی پول بدهیم. از این بابن ممنون بنیاد علوی و بانک سینا هستیم.»

 

 

خوبی‌های وام بنیاد در یک پارگراف

خودش جوان است و می‌داند جوان‌ها چه دغدغه‌هایی دارندو دغدغه‌هایی که به قول خودش رنگ و بوی فکر کردن به آینده دارد و اینکه به کجا می‌رسم؟ مهدیه خوبیاری می‌گوید: «تا قبل از آمدن بنیاد مردم برای وام گرفتن مشکلات زیادی داشتند؛ البته هنوز هم وام گرفتن خیلی راحت نیست. اما بهتر از قبل شده. یکی از خوبی‌های وام بنیاد این است که سودش کم است و ۶ ماه تنفس دارد.»

طرحی انتخاب کنید که توجه اقتصادی دارد

«به تمام جوان‌هایی که می‌خواهند کاری برای خودشان راه‌اندازی کنند و سرمایه ندارند، پیشنهاد می‌دهم که اول کاستی‌های شهر و روستای خود را بسنجند بعد طرح بنویسند و وام بگیرند.» مهدیه خوبیاری با گفتن این جمله صحبت‌هایش را چنین به پایان می‌برد: «وام‌هایی که بنیاد می‌دهد راه اشتغال جوان‌ها را باز کرده. به شرط اینکه جوان‌ها هم هوشمند باشند و سراغ طرحی بروند که توجیه اقتصادی دارد.»

منبع خبر : قلعه گنج نیوز
true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true