×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

پیشخوان خبر

false
true
true
روزی دل‌هایمان هم مثل گلخانه‌هایمان سرسبز می‌شود

یکی از این کشاورزان بانویی است که کلیشه‌های جنسیتی را شکسته و پای به پای مردان زردوکی در گلخانه خودش خیار می‌کارد و به گلخانه‌اش می‌رسد تا نان حلال بر سفره خانواده‌اش بگذارد. در یک کلام، زنان زردوکی همپای مردانشان در گلخانه‌ها کار می‌کنند و عرق جبین می‌ریزند.  نامش «سکینه کرمی‌نیا» است . بانویی که این روزها با ۱۰ میلیون وامی که از بنیاد علوی گرفته گلخانه‌اش را جانی دوباره بخشیده  تا به آینده امیدوار باشد. قلعه گنج نیوز را همراهی کنید.

 

فقط خستگی می‌ماند به جانمان

پارسال درآمدی نداشتند. نه تنها او، تمام گلخانه‌داران زردوکی سال گذشته خیارهایشان در گلخانه ماند. چون خریداری برایش وجود نداشت تنها خریدارشان دلال‌هایی بودند که نرخ پایین می‌دادند تا مشتری اول و آخر خیارها خودشان باشند. سکینه کرمی‌نیا می‌گوید: «وضعیت امسال همه کشاورزان زردوکی مثل هم بود. هیچکدام پولی نداشتیم تا بذر بخریم و کود بخریم و کاری کنیم. هر سال‌مان همین‌طور است. دلال می‌زد توی سر مال. یعنی خیارمان را آنقدر ارزان قیمت‌گذاری می‌کند که هر سال ندارتر از سال قبل بمی‌شویم. فقط خستگی می‌مان به جانمان.»

کاش با حضور بنیاد سختی‌ها تمام شود

بنیاد علوی که درددل گلخانه‌داران زردوکی به گوشش رسیده بود، به موضوع ورود کرد و با اعطای وام به کشاورزان اوضاع را در این روستا  کمی مساعدتر کرد. سکینه کرمی‌نیا در این‌باره می‌گوید: «امسال از بنیاد علوی و بانک سینا ۱۰ میلیون وام گرفتم تا بذر بخرم و کود بخرم. تا همین سال پیش از دلال پول می‌گرفتیم و وسایل مورد نیاز خودمان و گلخانه را می‌خریدم، پول کارگر می‌دادیم و دست آخر موقع برداشت محصول، هیچ پولی برایمان باقی نمی‌ماند. چون بدهکار دلال بودیم و باید خیارها را دو دستی تقدیمش می‌کردیم. امیدوارم امسال با حضور بنیاد تمام سختی‌های سال‌های پیش را فراموش کنیم.»

 

و باز هم پای دلال در میان است

از تعداد کارگرهایی که در گلخانه‌ها کار می‌کنند سخن به میان می‌آورد و می‌گوید: «در هر گلخانه چندین کارگر کار می‌کنند. اینجا پتانسیل زیادی برای اشتغال‌زایی هست. حتی از روستاهای اطراف هم برای کار به زردوکی می‌آیند اصلا زردوکی به همین نام معروف است. این‌که در هر گلخانه کارگران زیادی کار کنند. اگر امسال بنیاد به دادمان نرسیده بود کلی آدم بیکار می‌شدند.» سکینه کرمی‌نیا می‌گوید: «امیدوارم دست بنیادعلوی خوب باشد و از امسال به بعد دست دلال از مال ما کوتاه شود. دلالی که با بی‌انصاقی خیارها را  از ما می‌خرید و گاه حتی می‌گفت: چیزی نمی‌خرم… این‌کار را می‌کرد تا نیازمند شویم و محصول‌مان را به قیمت خیلی پایین بفروشیم…»

 

ما گلخانه‌داران سختی کشیده…

از بنیاد خواسته‌هایی هم دارد. سکینه کرمی‌نیا می‌گوید: «می‌دانم که بنیادعلوی در راه‌اندازی روغن کنجد نقش داشته. از مسئولان این نهاد دو تقاضا دارم. اول اینکه یک کارخانه هم برای ما راه‌اندازی کتد؛ مثلا کارخانه خیارشور سازی. اینجا هر سال کلی خیار تولید می‌شود که کیفیت خوبی هم دارد. دومین خواسته‌ام هم راه‌اندازی صنفی است مختص کشاورزان. صنفی که مقابل دلال‌ها بایستد و نرخ خیارمان را مشخص کنند. حقیقتش را بخواهید ما کشاورزان زردوکی خیلی سختی کشیده‌ام و حالا فقط بنیاد علوی می‌تواند کمک‌مان کند.»

منبع خبر : قلعه گنج نیوز
true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true