×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

پیشخوان خبر

false
true
true
بازگشت مردم به روستاها، رویایی که محقق می‌شود…

«محمد محمودی» یکی از کشاورزانی است که در «روستای زر» قلعه‌گنج زندگی می‌کند. مردی که تا همین چند وقت پیش از راه کشاورزی کسب رزق می‌کرد و این روزها به کاری دیگر مشغول است. چون کشاورزی دیگر برایش سود و درآمدی نداشت. همراه ما باشید و مصاحبه خبرنگار قلعه گنج نیوز را با محمد محمودی بخوانید.

 

چرا از بنیاد علوی وام نمی‌گیری؟

از گذشته زندگی‌اش چنین می‌گوید: «تا چند سال پیش کشاورزی بودم اما کشاورزی درآمد زیادی نداشت. دام و گاو و گوسفند هم نداشتم که دلخوش به شیر گوشت آن‌ها باشم برای همین تصمیم گرفتم دام بخرم. چون دیگر از راه کشاورزی نمی‌توانستم درآمدی کسب کنم.» سرمایه‌ای نداشت. برای همین تصمیم گرفت وام بگیرد، به چندین بانک رفت و چون شرایط بانک‌های دیگر سخت بود بیخیال وام گرفتن شد تا اینکه یکی از همشهری‌هایش از او پرسید: «چرا از بنیاد علوی و بانک سینا وام نمی‌گیری؟»

 

شکر خدا، کسب‌وکارم پا گرفت

محمد محمودی حالا گاوداری کوچکی در روستایشان دارد و از زندگی  و کسب‌وکارش راضی است. او می‌گوید: «قبل از اینکه از بنیاد وام بگیرم و صاحب کار شوم، برای کسب درآمد به استان‌های دیگر می‌رفتم و از خانواده‌ام دور بودم. برای همین وقتی شنیدم بنیاد علوی وام خوداشتغالی می‌دهد، تعلل نکردم و طرح نوشتم. از همان ابتدا هم همکاری با من انجام شد و توانستم پس از ضامن‌گیری قسط اول وام را بگیرم و با آن گاوداری و محل آن را راه بیندازم. با قسط دوم هم گاو خریدم و شکر خدا از آن روز به بعد کسب‌وکارم پا گرفت.»

 

گاوداری

دلگرمِ دلگرمِ دلگرم…

با اینکه دردسر نگهداری از گاوها زیاد است و گاهی خستگی کلافه‌اش می‌کند اما از درآمدش راضی است. او می‌گوید: «تصور اینکه روزی کاری در روستای خودمان داشته باشم و کنار خانواده‌ام کار کنم تقریبا دور از ذهن بود. دروغ چرا! فکر می‌کردم باید برای کار به شهرستان‌های دیگر بروم؛ اما شکر خدا حالا صاحب کار هستم و درآمد دارم. ممنونم از بنیاد علوی که با وام‌های خوداشتغالی مردم را به زندگی امیدوار کرده است. البته هنوز مشکلاتی در مسیر مردم هست و روستاها و شهرستان مشکلات دیگری به غیر از کسب‌وکار دارند اما همین که می‌دانیم بنیاد پشیبان ماست، همین دل‌مان را گرم می‌کند.»

 

اگر مردم همت کنند

خوبی وام‌های بنیاد علوی و بانک سینا را چنین بیان می‌کند: «۶ ماه تنفسی که وام‌های خوداشتغالی دارند، دغدغه بسیاری از کارآفرینان را کم کرده. چون می‌دانند ۶ ماه زمان دارند تا تلاش کنند و به درآمد برسند بعد قسط بدهند. کم بودن سود و بازپرداخت وام هم برگ برنده دیگر وام‌های بنیاد است. به تمام همشهری‌هایم پیشنهاد می‌کنم اگر شرایطش را دارند، وام خوداشتغالی بگیرند و شغل بومی راه بیندازند. شغل‌های بومی روستاها را با طراوات نگه می‌دارد و بسیاری از مردمان سفر کرده روستایی را به روستاها باز می‌گرداند. امیدواریم به همین زودی‌ها دیگر هیچ مشکلی در شهرستان و روستاهای قلعه‌گنج نباشد و تمام این‌ها به همت و کوشش خود مردم بستگی دارد.»

منبع خبر : قلعه گنج نیوز
true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true