×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

پیشخوان خبر

false
true
true
هیچ مدل توسعه‌ای در کشور با تمرکز قدرت به جایی نمی‌رسد

غلامحسین شافعی روز در نشست شورای گفت‌و‌گوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی در مشهد افزود: باید استانداران به عنوان والیان محلی هر استان بیشتر به رسمیت شناخته شوند. رئیس اتاق بازرگانی گفت: همچنین سازمانهای دولتی استانی باید از اختیار تصمیم گیری در مناطق خود برخوردار باشند در غیر این صورت به رغم داشتن برنامه های خوب نمی توان به نقطه مطلوب دست یافت.

نتیجه خوب الگوی توسعه

شافعی ادامه داد: امروزه تمام کشورهای توسعه یافته حتی آنهایی که به شکل غیر فدراتیو اداره می شوند موضوع منطقه بندی را پذیرفته و نتیجه خوبی گرفته اند.
رئیس اتاق بازرگانی گفت: بخش خصوصی خراسان رضوی موضوع توسعه متوازن منطقه ای را از پنج سال پیش آغاز کرد و با راه اندازی جامعه نیکوکاری ابرار این امر را در خراسان جنوبی پی گرفت و نتایج فوق العاده ای حاصل شد اما هر چه کوشیدیم این الگو را به عنوان الگوی موفق به دولت ارائه دهیم موفق نشدیم.
وی اظهار داشت: از وزیر امور اقتصادی و دارایی می خواهیم کمک کنند که این الگو و الگوی قلعه گنج کرمان در کشور اجرایی شود.
شافعی گفت: مشکلی که این همه منابع برای توسعه و اشتغال روستایی کشور هزینه می شود اما نتیجه مطلوب حاصل نمی گردد در این الگو قابل حل است.

تحولات اقتصادی استان

رئیس اتاق بازرگانی افزود: قبل از انقلاب وضع به این گونه بود که توسعه در مناطقی از کشور اتفاق می افتاد که افراد با نفوذ داشت و توسعه بر اساس مطالعه استعدادها و موقعیتها و توانمندیهای خاص هر منطقه رخ نمی‌داد.

شافعی ادامه داد: از وزیر اقتصاد می خواهیم ترتیبی اتخاذ کند که هر واحد اقتصادی مالیات خود را در همان منطقه ای که فعالیت می کند پرداخت کند چون هم در خراسان رضوی و هم در سایر استانها واحدهای تولیدی هستند که همه مسائل و مشکلاتشان را استانها متحمل می شوند اما مالیاتشان را در تهران پرداخت می کنند.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی گفت: درخواست دیگری که از وزیر امور اقتصادی و دارایی داریم این است که تحولات اقتصادی این استان را در تعیین سهم مالیاتش در نظر بگیرند.

 

۶۲ کشور به پروژه احیای جاده ابریشم پیوستند

وی افزود: خیلی از طرحهای بزرگ اقتصادی در خراسان رضوی شروع شده اما دیگر ادامه نیافته است ولی مالیات خراسان رضوی به همان نسبت افزایش یافته که این مساله باید مورد توجه قرار گیرد.
شافعی اظهار کرد: در مشهد یک بار ملی را بر دوش می کشیم اما خود سهمی از این بار نداریم زیرا گفته می شود که سالانه ۲۵ تا ۳۰ میلیون زائر به مشهد می آید و گمان این است که وجود این تعداد زائر بسیار درآمدزاست در حالی که اگر بررسی شود از نظر اقتصادی وجود اکثر زائران برای اهالی مشهد هزینه ساز است نه درآمدزا.
شافعی گفت: اگر عادلانه نگاه شود باید به خاطر تحمل این بار ملی، بودجه ملی سالیانه برای مشهد و خراسان رضوی در نظر گرفته شود.
وی با اشاره به پیوستن ۶۲ کشور به پروژه احیای راه ابریشم افزود: توسعه زیرساختهای استان خراسان رضوی برای مشارکت در اقتصاد منطقه از هم اکنون باید آغاز شود در غیر این صورت ممکن است کشور و خراسان رضوی یکی از درآمدهای اصلی ترانزیتی خود را از دست بدهد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true