×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

پیشخوان خبر

false
true
true
بازگشت به بن‌چاه با انگیره‌ای که بنیاد علوی ایجاد کرد

نامش «ایوب گل‌محمدی» است، اهل روستای بن‌چاه… تا همین چند ماه پیش برای کار کردن به بندرعباس می‌رفت. این روزها اما در بن‌چاه کار می‌کند و از وضعیت درآمدش راضی است. قلعه گنج نیوز را همراهی کنید تا این مرد پرتلاش از رازورمزی بگوید که با آن به ثبات در زندگی‌اش رسید.

سال‌های دور از خانه

در شرکت نفت بندرعباس کار می‌کرد. پول و درآمد داشت اما رنج دوری از خانواده بیشتر از درآمدش بود. ایوب گل محمدی دراین‌باره می‌گوید: «باید کیلومترها را طی می‌کردم تا به بندرعباس برسم. سخت کار می‌کردم. نمی‌گویم وضعم بد بود، نه! نسبت به کسان دیگر درآمد خوبی داشتم اما از خانواده‌ام دور بودم و این کار را سخت می‌کرد.»

 

پایی که سست شد

یکی از خواسته‌هایی که همیشه برایش تلاش می‌کرد راه‌اندازی کسب‌وکار در روستای خودشان بود. ایوب گل‌محمدی در این‌باره می‌گوید: «به بانک‌های مختلف رفتم تا ببینم برای کارآفرینی وام می‌دهند یا نه. وام می‌دادند اما با شراط سخت. می‌دانستم که از پس بازپرداخت وام برنمی‌آیم. برای همین پای برگشتم به بن‌چاه سست شد. باید کار می‌کردم و نانی بر سفره خانواده‌ام می‌گذاشتم.»

 

شروعی دوباره در بن‌چاه

«وقتی شنیدم بنیاد علوی به قلعه‌گنج آمده و علاوه بر شهرستان، به روستاها هم رسیدگی می‌کند، تصمیم گرفتم به بن‌چاه برگردم. سرمایه زیادی هم نداشتم. اما می‌دانستم که باید در روستای خودمان کار کنم.» با گفتن این جمله از شروع روزهای خوب زندگی‌اش خبر می‌دهد. به قول خودش شروعی دوباره در بن‌چاه.

سوپرمارکت

 

بن‌چاهی که سوپرمارکت نداشت

عضو صندوق‌های خرد روستایی می‌شود و از طرف همین صندوق‌ها به بنیاد علوی و بانک سینا معرفی می‌شود تا وام خوداشتغالی بگیرد. گل‌محمدی در این‌باره می‌گوید: «روستای ما سوپرمارکت نداشت. برای همین وقتی از طرف صندوق به بنیاد معرفی شدم تا طرح بنویسم، نوشتم که می‌خواهم سوپرمارکت راه بیندازم. همین کار را هم کردم.»

وقتی کارم را به طور رسمی شروع کردم

از بانک خبر می‌دهند که با وامت موافقت شده. به بانک می‌رود و مانند تمام کسانی که وام خوداشتغالی گرفته‌‌اند، تشکیل پرونده می‌دهد. گل‌محمدی می‌گوید: «قسط  اولم آزاد شد و توانستم قفسه و یخچال بگیرم و جای فعلی مغازه‌ام را اجاره کنم. بازرس بنیاد که آمد و تایید کرد با قسط اول در راستای ام حرکت کرده‌ام، قسط دوم هم آزاد شد و توانستم مواد غذایی و خوراکی بخرم. از آن روز به بعد کارم به طور رسمی شروع شد.»

 

ممنونم از بنیاد

معتقد است کمک بزرگ بنیاد را هیچ‌گاه فراموش نمی‌کند. ایوب گل‌محمدی می‌گوید: « با وام بنیاد توانستم مشکل بزرگی از مشکلات بن‌چاه را از میان بردارم. مردم برای خرید یک کنسرو یا باید به چاه‌دادخدا می‌رفتند یا قلعه‌گنج. حالا در روستای خودشان همه‌چیز در دسترس‌شان است. وام بنیاد مرا هم به روستایم برگرداند. ممنونم از بنیاد که چراغ این مغازه را روشن کرد…»

سوپرمارکت

دست روی زانو بگذاریم و بلند شویم

به جوان‌ها توصیه می‌کند اگر ایده‌ای دارند یا می‌دانند کم‌وکاست روستایشان چیست، حتما به بنیاد علوی بروند و طرحشان را بنویسند. گل‌محمدی صحبت‌هایش را این‌گونه به پایان می‌برد: «به جوان‌ها توصیه می‌کنم از فرصت پیش آمده استفاده کنند. وام بنیاد سودش ۸ درصد است و ۶ ماه اول نیازی به بازپرداخت قسط ندارد. کسب‌وکارهای کوچک روستایی باعث می‌شود روستاها پیشرفته شوند برای همین باید دست روی زانو بگذاریم و بلند شویم و بدانیم که ما می‌توانیم…»

منبع خبر : قلعه گنج نیوز
true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true