×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

پیشخوان خبر

false
true
true
کسب‌وکاری برای نخستین بانوی عکاس روستای مزرعه

خانه‌دار نیستم!

«قبلا خانه‌دار بودم حالا اما برای خودم کارو کاسبی دارم.» رقیه دادخدازاده با گفتن این جمله از روزهایی روایت می‌کند که تصمیم گرفت برای خودش کاری دست‌وپا کند: «شرایط اقتصادی بیشتر خانواده‌ها خوب نبود. من هم باید کاری پیدا می‌کردم و کمک خرج خانواده‌ام می‌شدم. اما در روستای ما شغل چندانی نبو اما کاستی زیاد داشتیم. مثلا عکاسی نداشتیم و مردم برای گرفتن یک عکس کوچک برای مدرسه و گواهینامه و… باید به قلعه‌گنج می‌رفتند. برای همین کاستی‌ها بود که تصمیم گرفتم به جای پیدا کردن شغل، وام بگیرم و خودم کار و کاسبی راه بیندازم.»

 

کاستی روستا را کسب‌وکار خودم کردم

وقتی تصمیمش را می‌گیرد که بنیاد علوی کارش را در قلعه‌گنج با صندوق‌های خرد روستایی شروع کرده بود. رقیه دادخدازاده در این‌باره توضیح می‌دهد: «اول عضو صندوق خرد روستایی شدم. بعد از طرف صندوق به بنیادعلوی معرفی‌ام کردند تا طرحم را بنوسم. می‌دانستم که عکاسی کسب‌وکار خوبی است. چون نیاز مردم روستای ما بود و از طرف دیگر کسب‌وکار خوبی برای من می‌شد. طرحم را نوشتم و تحویل دادم. بعد از مدتی خبر رسید که با طرحت موافقیت شده. به بانک رفتم. تشکیل پرونده دادم. ضامن‌گیری هم انجام شد و شکر خدا قسط اولم را گرفتم.

عکاس

 

شکر، راضی‌ام…

با گرفتن قسط اول  لب‌تاب می‌خرد و دوربین عکاسی. مغازه‌اش را هم اجاره می‌کند. دادخدازاده از قسط دومش چنین روایت می‌کند: «وسایل را خریده بودم و مغازه تقریبا راه فتاده بود که قسط دوم هم آزاد شد. با قسط دوم هم دستگاه چاپ عکس خریدم و لازم جانبی موبایل. با پولی که باقی ماند هم لوازم دیگر مثل صندلی برای عکاسی، ویترین و …  را تهیه کردم. شکر خدا به خواسته و هدفم رسیدم. دست بنیاد درد نکند. از درآمد و کارم راضی هستم. مردم هم راضی هستند؛ چون برای گرفتن یک عکس کوچک تا قلعه‌گنج نمی‌روند.»

وامی که با وام‌های دیگر فرق دارد

به جوان‌ها و زنان روستا پیشنهاد می‌کند با بیکاری خداحافظی کنند و با استفاده از وام بنیاد کاری برای خودشان راه بیندازند. او می‌گوید: «سود وام بانک سینا و بنیاد علوی کمتر از بانک‌های دیگر است. ۶ ماه هم تنفس دارد. برای همین شرایط این وام با وام‌های دیگر بانک‌ها فرق می‌کند. جوان‌ها و زنان خانه‌دار می‌توانند از این شرایط استفاده کنند به بنیاد بروند و طرحی بنویسند، طرحی که کاستی و نیاز روستاست. این‌طور هم خودشان به درآمد و کار می‌رسند هم مشکلی از مشکلات روستا را رفع و رجوع می‌کنند.»

منبع خبر : قلعه گنج نیوز
true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true