×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

پیشخوان خبر

false
true
true
پرورش مرغ شاخ‌دار، کسب‌وکار آقای خلاق

شاید بعد از بزداری مورسیا خلاق‌ترین کسب‌وکار برای او باشد. طرح پرورش مرغ ‌شاخ‌دار در روستای اسلام‌آباد قلعه‌گنج. قلعه گنج نیوز را دنبال کنید تا با این مرد و کسب‌وکار متفاوت و درآمدزایش بیشتر آشنا شوید.

 

جایگزینی برای مرغ محلی

دانشجوی رشته حقوق بود. بعد از اتمام تحصیلاتش سراغ کشاورزی رفت و در کنار این کار مرغ محلی هم پرورش داد اما… علی راهی‌زاده می‌گوید: «مرغ محلی مرگ و میر زیادی داشت و با اینکه در شرایط آب‌وهوایی روستا رشد کرده بود، اما دوام نمی‌آورد و تلف می‌شد. من هم که جایگاه و سوله‌ای برای پرورش مرغ نداشتم. برای همین با خودم فکر کردم شاید بتوان مرغ دیگری را جایگزین مرغ محلی کرد. مرغی که سازگاریش با آب‌وهوای اسلام‌آباد بیشتر باشد و مقاوم‌تر…»

 

مرغ شاخ‌دار بهترین جایگزین

بعد از مطالعه فراوان در سایت‌های علمی مختلف با مرغ شاخه‌دار آشنا می‌شود. علی‌راهی‌زاده می‌گوید: «با جست‌وجوی فراوان یک جفت مرغ شاخ‌دار خریدم و به اسلام‌آباد آوردم. باورش سخت است اما با همین یک جفت مرغ شاخ‌دار، ۷۰ جوجه گرفتم. البته تعداد جوجه‌هایم خیلی بیشتر از این حرف‌ها بود اما چون سوله و جایگاه نگهداری مرغ نداشتم بسیاری از مرغ‌ها را پس از تولد به همشهری‌هایم فروختم. تخم‌مرغ‌هایش را همین‌طور.»

 

مرغ شاخ دار

اگر جایگاه مناسبی برای نگه‌داری مرغ‌ها داشتم…

«اگر مرغ‌ها و تخم‌هایش را نگه داشته بودم حتما تا امروز ۱۰۰۰ مرغ شاخ‌دار داشتم.» با گفتن این جمله صحبت‌هایش را چنین ادامه می‌دهد: «برای مرغ‌هایم با استفاده از شاخه و برگ درختان و مقداری فنس جایگاه درست کرده بودم که خب اصلا شرایط خوبی نبود. همین شرایط نامساعد هم باعث شد از بنیاد علوی وام بگیرم. چون سرمایه دیگری برای ساخت و تجیهز سوله و ساختن مرغدانی نداشتم. یکبار که مسئولان بنیاد برای بازدید از طرح‌های دیگر به اسلام‌آباد آمده بودند، مرغ‌ها و شرایط نگهداری سختش را دیدند و همه‌چیز از همان‌روز شروع شد.»

 

پیشنهاد بنیاد برای طرح خاص آقای راهی‌زاده

مسئولانی که برای بازدید به اسلام‌آباد آمده بودند به علی راهی زاده پیشنهاد می‌دهند که از بنیاد علوی و بانک سینا وام بگیرد و جایگاهی برای مرغ‌هایش بسازد. درخواستش را می‌نویسد و بعد از موافقت به طرح و ضامن‌گیری و تشکیل پرونده قسط اول به حسابش واریز می‌شود. راهی زاده در توضیح این ماجرا چنین می‌گوید: «با قسط اولی که گرفتم جایگاه مناسبی برای مرغ‌هایم ساخته‌ام و حالا خیالم راحت است می‌توانم هر قدر که بخواهم مرغ پرورش دهم. با قسط دوم هم قرار است تجیهزات و ماشین جوجه‌کشی بخرم تا کارم از روش سنتی به روش صنعتی تبدیل شود.»

تمام مزیت‌ها مرغ شاخ‌دار

از مزیت‌های مرغ شاخ‌دار چنین می‌گوید: «مرغ شاخ‌دار، مرغ مقاوم در آب و هوای جنوب کرمان است. کلسترول تخم‌مرغش پایین است، مرگ و میر کمتری دارد، به جای دانه‌های گران و کمیاب از گیاهان فیبری تغذیه می‌کند و در یک کلام کسب‌وکار مناسبی برای رسیدن به معیشت و درآمد خوب است. خدا را شکر که حالا دیگر دغدغه گرما و سرمای مرغ‌ها را هم ندارم. چون با وامی که از بنیاد علوی گرفته‌ام مرغ‌داری‌ام پیشرفته شده و مرغ‌هایم جایگاه نگهداری مناسبی دارند.»

 

مرغ شاخ دار

توصیه‌ای برای همشهری‌ها

به جوان‌ها و زنان خانه‌دار توصیه می‌کند که یک جفت از این مرغ را تهیه کنند و برای شروع به جای مرغ محلی از این مرغ نگهداری کنند. او می‌گوید: «لازم نیست برای یک جفت مرغشان جایگاه درست کنند. مثل همین مرغ‌های محلی که  نگهشان می‌دارند، این مرغ‌ها را هم در خانه و در حیاط نگه دارند و اگر برایشانودمند بود و توانستند از پس نگهداری مرغ‌ها بر بیایند، کارشان را گسترش دهند. مقاومت این مرغ بسیار خوب است و تردید ندارم موفق خواهند شد.»

 

 

 

منبع خبر : قلعه گنج نیوز
true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true