×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

پیشخوان خبر

false
true
true
اجرای ۱۰ سد‌ سنگی و سیمانی با همکاری بنیاد علوی

موسی امیری، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان قلعه گنج در توضیح این خبر گفت: «تفاهم‌نامه‌ای میان اداره کل منابع طبیعی جنوب کرمان و بنیاد علوی توشته شده که اعتبار آن  ۲۵ میلیارد ریال است. از محل همین اعتبار، ده سد یا بندِ سنگ و سیمانی در حوزۀ آبریز دهستان مارز و رمشک در حال اجراست.»

دو سد در بالادست محلۀ گلدشت مرکز شهر و در موقعیت جغرافیایی کوه های دستجرد و یکی دیگر در بالادست روستای پایابی اجرا شده است.

موسی امیری توضیحاتش را چنین تکمیل می‌کند: «مطالعات سدهای زیرزمینی حوزۀ آبخیز رمشک نیز همزمان با این طرح از طرف بنیاد علوی در حال انجام است.»

«هدف از اجرای این سدهای سنگی و سیمانی تغذیۀ سفره‌های آب زیرزمینی، کنترل سیلاب و کاهش اثرات خشکسالی و ایجاد اشتغال در  مناطق روستایی است.» رئیس اداره منابع طبیعی با گفتن این جمله ادامه داد: «بنیاد علوی پروژۀ بادشکن غیرزنده همراه با نهال کاری را هم اجرا کرده است. این پروژه ده هکتار وسعت دارد و در روستای گارو از توابع دهستان رمشک اجرا می‌شود. هدف پروژه نهال‌کاری، تثبیت شن‌های روان اطراف منازل مسکونی روستای گارو، کمک به کاهش ریزگردها  و تقویت پوشش گیاهی منطقه است.» بنا به گفته موسی امیری آبیاری مراقبتی این پروژه تا یکسال از طرف بنیاد علوی انجام می‌گیرد و پس از این مدت، مراقبت درختان به اداره منابع طبیعی قلعه گنج سپرده می‌شود.

رئیس اداره منابع طبیعی قلعه گنج صحبت‌هایش با هخبرنگار قلعه گنج نیوز را اینگونه پایان داد: « از مجموع ۶۰ سد سنگی و سیمانی، ۵۰ سد با بارندگی‌های چند روز گذشته به ویژه بارندگی بیست و سوم بهمن ماه آبگیری شده است. مطابق آمار سه میلیون متر مکعب، به سطح سفره‌های آب زیرزمینی نفوذ پیدا کرده و ۲۱ میلیون متر مکعب کنترل سیلاب انجام شده است.»

منبع خبر : قلعه گنج نیوز
true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true