×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

پیشخوان خبر

false
true
true
سکوی پرتاب برای ساختن آینده در اختیارمان است…

نامش «عالیه چمک» است. اهل روستای «تم حسنی زر». تا همین چند ماه پیش خانه‌دار بود اما حالا خیاطی کوچکی دارد در روستایشان. همراه ما باشید تا بانوی هنرمند از وامی بگوید که بنیاد علوی در اختیارش گذاشت. وامی که زندگی‌ عالیه چمک را متحول کرد…

به امید روزهای خوب بودم…

«خانه‌دار بودم اما در کلاس خیاطی شرکت کرده بودم و مثل آب خوردن خیاطی می‌کردم.» صحبت‌هایش را با این جمله شروع می‌کند و در ادامه می‌گوید: «مادرم چرخ قدیمی داشت که با همان تمرین می‌کردم. خیلی دوست داشتم کارگاه راه بیندازم و از خیاطی درآمد داشته باشم، اما به چند بانک رفته بودم و با شنیدن شرایط‌شان برای وام دادن از خواسته‌ام پشیمان شده بودم. خلاصه اینکه با همان چرخ خیاطی می‌کردم و به امید رسیدن روزهای خوب بودم.»

 

کارگاه خیاطی در تم حسنی زر

یکی از دوستانش می‌گوید چرا از بنیاد علوی وام نمی‌گیری؟ به همین یک جمله دلخوش می‌کند و به بنیاد می‌رود تا طرح بنویسید. در طرحش می‌نویسد: کارگاه خیاطی لباس زنانه در روستای تم حسنی زر. بانوی هنرمند صحبت‌هایش را چنین ادامه می‌دهد: «طرح نوشتم و تحویل دادم. بعد از مدتی خبر دادند که با طرحت موافقت شده. القصه که تشکیل پرونده دادم و ضامن‌گیری هم انجام شد تا قسط اول به حسابم واریز شود.»

خیاطی

کارگاهم جان دیگری بگیرد

قسط اول که به حسابش واریز می‌شود، چرخ خیاطی می‌خرد و سردوز و اتو. حالا منتظر است قسط دوم به حسابش واریز شود تا پارچه بخرد و دیگر کاستی‌ها کارگاه را. عالیه چمک می‌گوید: «دیروز از بنیاد علوی آمدند تا بازرسی کنند که قسط اول در راهش خرج شده یا نه. خوشبختانه تایید شد و حالا منتظر واریر قسط دوم هستم تا کارگاهم جان دیگری بیگرد و با توان و انگیزه بیشتری کار کنم.»

بهترین فرصت برای ایستادن

روی پاهای خود

از خوبی‌های وام بنیاد علوی حرف می‌زند و به جوان‌ها پیشنهاد می‌کند وام بگیرند: «در این وام، بعد از ۶ ماه باید قسط بدهیم. بانک‌های دیگر اما از همان ماه اول قسط بندی می‌کنند. این به کنار، سود بانکی که بنیاد در آن وام می‌دهد ۸ درصد است و بانک‌های دیگر ۱۸ درصد. برای همین معتقدم بهترین فرصت برای شروع و ایستادن روی پای خود، در اختیار جوان‌هاست تا هم خودشان را بالا بکشند هم وضعیت شهر و روستایشان را.»

منبع خبر : قلعه گنج نیوز
true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true