×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

پیشخوان خبر

false
true
true
ایستادن روی پاهای خود با حمایت بنیاد

وام‌های بنیاد علوی دقیقا همین نقش را داشت. بسیاری از مردها و جوان‌های شهرستان و روستاهای قلعه‌گنج برای کار کردن به شهرهای دیگر می‌رفتند اما صحبت از وام‌های خوداشتغالی که به میان آمد، پابند شدند.

ملوک خیرخواه یکی از بانوانی است که وام خوداشتغالی گرفته و گاوداری کوچکی در روستای دولاب راه انداخته. همراه ما باشید و گفت‌وگوی خبرنگار قلعه گنج نیوز را با این بانوی پر تلاش بخوانید.

 

امکانات داشتیم، سرمایه نه!

زمین داشتند، علوفه داشتند اما دام نداشتند. همین بهانه‌ای شد برای وام گرفتن و راه انداختن کسب و کاری خانگی. ملوک خیرخواه می‌گوید: «خانه‌دار بودم و همیشه دوست داشتم کاری راه بیندازم. چون امکانات اولیه داشتیم به هیچ کار دیگری به غیر از گاوداری هم فکر نمی‌کردم. مثلا علوفه داشتیم، جا برای ساختن سوله داشتیم. آب هم داشتیم اما گاو و دام نداشتیم. سرمایه هم همین‌طور. تنها چیزی که می‌توانستم با آن کاری راه بیندازم، وام بود.»

 

همه چیز از صندوق خرد روستایی شروع شد

به بانک‌های مختلف می‌رود اما ناامید و خسته به خانه بازمی‌گردد. ملوک خیرخواه می‌گوید: «سود بانک‌ها بالا بود. باید چند ماهی در لیست انتظار می‌ماندیم تا نوبت بهمان می‌رسید. تازه از همان ماه اول هم باید قسط می‌دادیم. وقتی از ناامیدی برای یکی از همشهری‌هایم گفتم، پیشنهاد کرد عضو صندوق خرد روستایی بنیاد شوم. روستای ما هم صندوق داشت. عضو صندوق شدم و مدتی بعد از طرف این صندوق معرفی شدم برای وام گرفتن از بنیاد علوی و بانک سینا.»

 

گاوداری راه افتاد

فقط به راه‌اندازی گاوداری فکر می‌کرد برای همین در طرحش نوشت که گاوداری. طرح نوشته شده را تحویل بنیاد داد تا مدتی بعد از بانک تماس بگیرند که با وامت موافقت شده. به رسم تمام همشهری‌هایش، تشکیل پرونده می‌دهد و ضامن‌گیری هم می‌کند تا قسط اول به حسابش واریز شود. ملوک خیرخواه می‌گوید: «مبلغ وام ۲۰ میلیون تومان بود که ۱۰ میلیون در قسط اول گرفتم و ۱۰ میلیون در قسط دوم. با قسط اول سوله و محل نگهداری گاوها را ساختم. با قسط دوم و مقداری پول خودم هم چند گاو خریدم.»

 

بابت حمایت بنیاد ممنونم!

خدا را شکر می‌کند و از درآمد و تغییرات زندگی‌اش روایت می‌کند: «خدا بنیاد را خیر بدهد. حالا از شیر گاوها برای فروش، استفاده می‌کنم شکر خدا درآمد دارم و منتظرم گاوهایم باردار شودند تا از این طرق هم درآمد بیشتری پیدا کنم. روزی که این وام را می‌گرفتم می‌دانستم که گاوداری طرح خوبی برای ماست. خدا را شکر که همین‌طور شد. بابت حمایت بنیاد ممنونم واقعا.»

 

بازیِ برد برد

به جوان‌ها پیشنهاد می‌دهد از این وام استفاده کنند و شهر و روستایی آبادتر برای خودشان بسازند. ملوک خیرخواه صحبت‌هایش را چنین به پایان می‌برد: «سود وام ۸ درصد است، ۶ ماه هم تنفس دارد و برای جوان‌هایی شهرستان و روستای ما شرایط خوبی دارد. با این وام‌ها می‌توان کسب‌وکارهایی کوچک متناسب نیاز مردم راه انداخت. کسب‌وکارهایی که دو طرف برد است. هم برای مردم روستا و هم برای کسی که کار را راه انداخته. خودمان باید تلاش کنیم برای بهتر شدن شرایط زندگی در روستایمان.»

منبع خبر : قلعه گنج نیوز
true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true